Padesátá léta 19. století se ve Velké Británii nesla ve znamení hruď drtících korzetů, těžkých sukní a nekonečných spodniček, které ženy tížily doslova jako závaží. Tomu chtěla učinit přítrž bojovnice za práva žen Amelia Bloomer. Vymyslela oblečení, které vešlo ve známost jako "bloomers".
Přestože bloomers i nadále zakrývaly ženy od hlavy po paty, odpůrci sufražetek pěnili. Odpor byl tak nelítostný, že se ho zalekla i sama Amelia Bloomer. Její snaha o rovnoprávnost tak skončila naprostým fiaskem.
Skromná učitelka Amelia Bloomer
Narodila se v roce 1818 na venkově, poblíž New Yorku. Svou kariéru započala jako skromná a nenápadná učitelka. O něco později se však přestěhovala do Seneca Falls, což bylo město vyhledávané bojovnicemi za práva žen. Zanedlouho se zúčastnila konference, kterou vedly sufražetky Elizabeth Stanton a Lucretia Mott. Tématem byl aktuální stav ženských práv ve Spojených státech.
Tento zážitek inspiroval Amelii k založení novin s názvem The Lily, které se věnovaly rostoucímu boji za rovnost pohlaví. A šlo o vskutku neobyčejný počin, neboť The Lily byly první americké noviny editovány ženou. Kromě podpory vzdělání a volebního práva se Bloomer věnovala i módě. Těžké a mnohovrstvé viktoriánské oblečení ženám připomínalo, jako by měly mimo domov raději mlčet. Nemluvě o tom, že mnohdy mohlo být smrtící. Třeba taková krinolína si prý vyžádala spoustu životů. Amelia se ptala sama sebe, jestli by změna ošacení mohla změnit i společenské postavení žen...
Na scénu přícházejí bloomers
V roce 1851 si Amelia přečetla úvodník od jednoho muže, který podporoval hnutí za volební právo žen a navrhoval, aby dámy začaly nosit turecké kalhoty a sukni sahající pod kolena. To jí vnuklo nápad na volné kalhoty. V tutéž dobu se v podobných kalhotách, které sama navrhla, objevila Elizabeth Smith Miller, sestřenice spisovatelky a feministky Elizabeth Cady Stanton. Dlouhá sukně jí totiž bránila v práci na zahradě.
Amelia si tento styl rychle osvojila a začala ho propagovat na stránkách svých novin. Okamžitě se to uchytilo. Psaly jí ženy z celé Ameriky. Prudce také vzrostlo předplatné. "Kalhoty svobody" zvané bloomers chtěla najednou každá.
Odpor proti bloomers
Amelia prorazila s bloomers pouze u podobně smýšlejících žen, široká veřejnost, hlavně tedy mužská, byla znechucena. Muži se otevřeně ptali: „Kdo by mohl nosit tento transsexuální oděv?" Pochopení se nedočkala ani u vlastního otce a sestry. Mnozí muži zase prohlašovali, že nikdy nebudou volit chlapíka, jehož žena nosí bloomers. Amelia sice v jejich nošení pokračovala, po několika letech ale kapitulovala a vrátila se k viktoriánskému stylu.
Proč to ale vyvolalo takový rozruch? Amelia byla přesvědčena o tom, že předtím byly kalhoty mužskou doménou. Když je začaly nosit ženy, muži se báli, že dámy začnou kouřit doutníky, pracovat u policie a chovat se chlípně. Kdyby včas neustoupila, kdoví jak by celé hnutí za ženská práva dopadlo.
Zdroje informací:
Wikipedia.org: Amelia Bloomer
Allthatsinteresting.com: The Outrageous Story Of Amelia Bloomer And The Fashion Trend That Infuriated Victorian Men