Nešťastná Alice Elizabeth Doherty byla od samého narození odsouzena k pozornosti veřejnosti. Narodila se totiž se vzácnou vadou – hypertrichózou, a tak prakticky celé její tělo bylo pokryto vlasy. A za takovou podívanou si lidé na konci 19. století rádi zaplatili...
Možná se také cítíte trapně, když na obličeji objevíte „babský chlup” – chloupek, který neuvěřitelně rychle narostl bez povšimnutí. O co horší to je, když vás na něj někdo upozorní! Co by ale měla říkat Alice Elizabeth Doherty, které nejen po celém obličeji neustále rostly vlasy.
Zděšení v rodině
Když přišla 14. března 1887 na svět malá Alice Doherty, muselo propuknout neuvěřitelné zděšení. Holčička byla celá pokrytá pěticentimetrovými blonďatými vlásky. O žádnou dědičnou vadu přitom nešlo – nikdo z jejích předků podobnou odlišností netrpěl. Ukázalo se, že dívka trpí takzvanou hypertrichózou, tedy nadměrným růstem vlasů i v místech, kde to rozhodně není běžné. Rodiče se ale rozhodli, že výjimečnost své dcery náležitě využijí, a už od dvou let předváděli Vlčí dívku, jak znělo její umělecké jméno, jako raritu na veřejnosti – samozřejmě po zaplacení vstupného.
Vlasy stále rostly
Porost, které pokrýval prakticky celé dívčino tělo navíc neustále rostl. Když bylo Alici pět let, dosahoval délky kolem 12 centimetrů, v průběhu dospívání už měl více než čtvrt metru. Jenže ostříhaní nebo oholení znamenalo přijít o výdělek. Dívka, i když z toho velkou radost neměla, pokračovala v „kariéře” ve snaze podpořit rodinu. Stejně se ale velmi těšila, až její veřejné trápení konečně skončí.
Rodina se přitom po počátečním šoku vůbec nestyděla na svém nešťastném dítěti vydělávat – bylo to také v té době poměrně běžné. Lidé s nějakou odlišností vlastně asi ani jinak k obživě přijít nemohli. A tak i Alice ukazovala svoje podivné tělo ve výkladní skříni, jindy v diváky přeplněném sále, v dalším městě zase na náměstí. A všude se za podívanou vybíraly peníze. I když show Alici a její rodinu celkem úspěšně živila, nikdy nedosáhla takové slávy a zajištění jako třeba Stefan Bibrowski nebo Fedor Jeftichev, chlapci postižení stejnou nemocí.
Bez manažera to bylo těžké
Stefan a Fedor měli oporu ve svých profesionálních manažerech, kteří jim sjednávali vystoupení, organizovali propagaci a podobně, zatímco o „kariéru” Alice se starala jen její rodina. Ani na konci 19. století to ale bez reklamy nešlo příliš dobře. Navíc oba zmiňovaní muži byli více otevření show, kterou měli předvádět. Plachá Alice vystupovala jen z nutnosti sehnat peníze na obživu, a tak diváky tolik nelákala. Byla totiž navíc podle komentářů v tehdejším tisku velmi inteligentní. Jistě chápala absurdnost celé situace a pozornost diváků ani médií jí nebyla příjemná. Musela se však smířit se svým osudem, tedy alespoň do té doby, než vydělala dost peněz.
Konečně odpočinek
Jakmile to bylo možné a Alice byla dostatečně zajištěná, zanechala svého vystavování a dožila v poklidu v Dallasu, kde zakotvila v roce 1915. Tam také 13. června 1933 zemřela. Příčina smrti není známá, ví se jen, že slavná Vlčí dívka zemřela ve věku 46 let.
Zdroje informací:
Wikimedia.org: Alice Elizabeth Doherty
Sideshowworld.com.: Sideshow Performers from around the world
Thehumanmarvels.com: Alice Doherty – The Minnesota Woolly Girl