Z historie se můžeme poučit, ale také pořádně vyděsit. Díky fotografiím bylo totiž možné zaznamenat i události, které by jinak zůstaly veřejnosti skryty. Pojďme si udělat výlet napříč staletími a podívejme se na nejděsivější snímky, které kdy byly vytvořeny.
Věděli jste, že se v roce 1920 mělo fotografovi Williamovi Hopeovi podařit zachytit ducha? Jeho snímek se stal jakýmsi předvojem spiritistických fotografií. A slyšeli jste o mexickém ostrově panenek? Mají uctívat přízrak dívky, která se tam utopila.
Živí mrtví a nukleární figuríny
Ve viktoriánské Anglii byly posmrtné fotografie zcela běžnou záležitostí. Nebožtíci v nich byli naaranžování jako živí lidé. Pozůstalým tak díky tomu zůstala věčná památka. Fotily se děti, dospělí i významní kulturní a političtí činitelé. Tato praktika se stala velmi oblíbenou, neboť stála mnohem méně než klasický obraz.
To v Americe zase holdovali figurínám. Ty měly za úkol posloužit ve výzkumu atomových bomb, konkrétně, jak by se s jejich účinky vypořádala infrastruktura. Jak by dopadly domy? A co lidé? Měli by se šanci někde schovat a přežít? A právě pro zodpovězení těchto otázek vzniklo takzvané Město zkázy. Při pohledu na fotografie z něj se člověk neubrání husí kůži.
Duchové, mumie a děsivé panenky
Zkrátka nepřijdou ani milovníci tajemna. Kdo má rád cestování, může se vypravit do portugalské Capely dos Ossos. Je tam snad více kostí než v naší kutnohorské kostnici. Pokud máte raději mumie, vydejte se do jendoho muzea v Mexiku. A když už tam budete, nezapomeňte na zlověstný ostrov panenek. Vstávají z něho vlasy hrůzou.
Nesmíme také zapomenout na průkopníka duchařských snímků Williama Hopea. Své klienty dokázal vyfotit se zesnulým rodičem, partnerem i dítětem. Působil totiž také jako médium a byl členem spiritistického spolku s názvem Crewe Circle.
Zdroje informací:
Insider.com: 12 of the creepiest photos we've ever seen that are bound to give you nightmares