Dnes je tomu už 675 let, kdy byl položen základní kámen legendárního Karlštejna. Tento významný akt měl na starosti arcibiskup Arnošt z Pardubic. My se ale tentokrát nezaměříme jen na suchá historická fakta, ale na tajemmnou stránku tohoto hradu. Jaké záhady se pojí s Karlštejnem?
Karlštejn byl založen 10. června 1348, a to z nařízení císaře Karla IV. Stavba měla svou monumentalitou připomínat výsostnou funkci vladařovy monarchie. Proto se zde měly rovněž ukrýt nejdůležitější listiny, relikvie a korunovační klenoty. A také se zde děly věci...
Česká "Čachtická" paní
Ač nám legendární film Noc na Karlštejně přináší veskrze romantický pohled na Karlštejn, ve skutečnosti to bylo trošku jinak. Na hradě svého času pobývala žena karlštejnského purkrabího, Kateřina Bechyňová. Přímo tam se sice žádných zvěrstev nedopustila, na své tvrzi Pičín však sadisticky umučila a zavraždila nejméně 14 mladých dívek.
Není tak divu, že dostala přezdívku česká "Čachtická" paní. S Alžbětou Bathory by si mohla podat ruku. Na její kruté počínání upozornil kronikář Václav Hájek z Libočan. Byla odsouzena k smrti vyhladověním ve věži Mikulka na Pražském hradě.
Bizarní stvoření
Jezuita Bohuslav Balbín kdysi napsal, že poštolky hnízdící ve věžích hradu přinášejí svým mláďatům věru podivný a velký druh neznámého hmyzu. Venkované ho označovali slovem štír. Měl údajně lysou hlavu podobnou želvímu krunýři, zbytek těla byl nechráněný. Tělo žluté barvy bylo nápadně velké.
Dle profesora Stanislava Komárka mohlo jít o listonoha. Jde o starověkého korýše, jenž se vyskytuje v kalužích nebo vyjetých kolejích s vodou. Avšak je tady jeden problém. Dr. Ivan Rehák je trošku, když znovu použijeme toto slovo, na štíru, s popisem vzhledu. Mnohem více mu to připomíná krtonožku, která je pro poštolku skvělým soustem. Balbín navíc toto svědectví zapsal na základě toho, že ho slyšel takzvaně z druhé ruky. Záleží tak na každém z nás, čemu bude věřit.
Pekelníkům se hrad nelíbil
Stavba Karlštejna prý vadila samotným čertům. Snažili se tak stavbu všemožně zhatit. Karel IV. věděl, že mu klacky pod nohy házejí temné síly, a tak na ně povolal nebojácné rytíře. Satanáši byli ale mnohem, mnohem silnější, takže je do posledního přemohli. Poradil si s nimi až nějaký chytrý ovčák, který se tam má dodnes občas zjevovat.
Zdroje informací:
Wikipedia.org: Karlštejn
Příznakytransformace.cz: Tajemné pověsti o hradu Karlštejn
Epochálnísvět.cz: Co jste nevěděli: Největší tajemství Karlštejna