Druhý svátek vánoční se nese v duchu vzpomínek na prvního křesťanského mučedníka, svatého Štěpána. Čím se “provinil”, že umřel násilnou smrtí? A proč se mohli v tento den cítit i zcela obyčejní lidé jako páni?
Svatý Štěpán byl křesťanský kazatel a diákon. Jeho život je znám pouze z jednoho dobového pramene, a to z novozákonního spisu Skutky apoštolů, kde jsou mu věnovány téměř tři kapitoly.
První generace křesťanů
Štěpán patřil k první generaci křesťanů a jako první byl také kvůli svému vyznáni zatčen a umučen. Židům se nelíbilo jeho plamenné kázání o vzkříšení Ježíše Krista, a tak ho nechali zatknout a před hradbami Jeruzaléma popravit ukamenováním, což mu zajistilo status světce a mučedníka. Možná to ale bylo trošku jinak.
Podle některých zdrojů usmrtili Štěpána již v srpnu a v prosinci byly nalezeny pouze jeho ostatky. Církev ale jeho svátek nadále slavila ve stejnou dobu, neboť takto měl přímou spojitost s narozením Spasitele. Kult svatého Štěpána se díky tomu začal šířit po celé Evropě. Oblíbili si ho králové i císaři. A nejen ti. O pomoc jej žádali námořníci i majitelé koní. Byl jejich patronem.
Koleda, koleda, Štěpáne
Druhý svátek vánoční je pro většinu lidí spojen s koledováním. V minulosti končili právě na svatého Štěpána čeledíni ve službě. Odměny (koledy) se jim dostalo takové, kterou si za celou dobu svou prací zasloužili. Kromě peněz obdrželi také nové oblečení. Vypláceným naturáliím ale nebyl ještě zdaleka konec. Těšit se mohli i na vánočku anebo koláč zdobený ořechy, rozmarýnem a pentlemi.
Výslužka však mnohdy skončila v rukou hostinského. Na Štěpána není pána, praví pořekadlo. Bujarému veselí se oddal nejeden čeledín. Někdy bylo ale veselo i v pánově domě. Kdo nebyl příliš upjatý, pozval své sluhy ke stolu, aby s ním pojedli jako rovný s rovným.
Pranostiky na svatého Štěpána
Chodí-li Kateřina po ledě, chodí svatý Štěpán po blátě.
Když je Barborka ucouraná, chodí svatý Štěpán po ledě.
Svítí-li na koledu v noci měsíc, bude ve stodole hojně obilí.
Svítí-li na den svatého Štěpána slunce, bude drahé ovoce.
Jestli Štěpán valným větrem fouká, vinohrad na něj smutně kouká.
Na svatého Štěpána každý se má za pána.
Zdroje informací:
Wikipedia.org: Svatý Štěpán, 26. prosinec
Living.iprima.cz: Na Štěpána není pána aneb Dnes neplatí společenské hranice