Na dva nizozemské dělníky čekalo 2. května 1897 pěkné překvapení. Poblíž vesnice Yde objevili v rašeliništi deformovanou a zčernalou mrtvolu s rudými vlasy a modrou kůží. Oba věřili, že se právě setkali s ďáblem.
Po několika hodinách se vrátili zpět a zakryli mrtvolu rašelinou. O devět dní později ji ale našel starosta vesnice. Sesbíral, co se dalo a poslal do vlastivědného muzea v Assenu. Mumii chyběla část vlasů a zubů. Měla také useknutou ruku a nohu. Co zajímavého následně vědci odhalili?
Záhada těhotné mumie: O polském objevu mluví celý svět, jde o absolutní unikát
Pátrání po pravdě o dívce z Yde
Vědce čekal nelehký úkol. Při výkopu totiž došlo k poškození lebky, obličeje a trupu. Nebylo možné ani určit stáří mumie. Radiokarbonová metoda se totiž začala používat až ve 40. letech dvacátého století. Tělo tak bylo bez dalšího zkoumání vystaveno v muzeu.
Sleep sound...Yde Girl, one of the most famous of #BogBodies reposes in The Drents Museum, Assen, #Netherlands #Archaeology #WetlandArchaeology pic.twitter.com/7JzV5siGvZ
— Stonebenj (@BenjaminGearey) November 23, 2018
V roce 1992 však profesor Richard Neave z univerzity v Manchasteru provedl sken lebky mumie a došel k závěru, že dívka zemřela okolo šestnáctého roku života. Zakřivení páteře navíc ukazovalo na skoliózu. Abnormálně oteklá noha zase naznačovala kulhání. Radiokarbonová analýza určila, že žila přibližně v letech 54 před naším letopočtem a 128 našeho letopočtu. Důvody její smrti však zůstaly nadále nejisté. Doktor Roy van Beek z univerzity ve Wanigenu prohlásil, že buď byla shledána vinnou z cizoložství, nebo šlo o rituální oběť.
Jak zemřela dívka z Yde?
V dobách dávno minulých bylo oholení vlasů za nevěru zcela běžné. Aby se ale tato teorie potvrdila, musely by se najít důkazy, že byla skutečně vdaná. Vlasy jí mohly navíc vypadnout kvůli kyslíku, jež působil na nechráněnou část hlavy. Rašelina pak způsobila modré zbarvení kůže, které tolik polekalo dělníky.
Jako mnohem pravděpodobnější se tak jeví rituální oběť. Nahrával by tomu i fakt, že měla tělesné postižení. Byla ideální kandidátkou na oběť, jejímž usmrcením by se zajistila bohatá úroda na následující rok. Je rovněž možné, že zemřela v bezvědomí. Na jejích rukou se nenašly žádné stopy naznačující pokus o sebeobranu.
Rekonstrukce obličeje dívky z Yde
Profesor Richard Neave se rovněž pokusil zrekonstruovat její obličej pomocí technik používaných v plastické chirurgii a soudním lékařství. Vzhledem ke stavu mumie se musel celý proces spoléhat na značné množství dohadů. Díky elektronové mikroskopie se ovšem ukázalo, že původní barva dívčiných vlasů nebyla zrzavá, ale blond. A to udělalo ze záhadné dívky z Yde mezinárodní atrakci. Od té doby si její ostatky pro své výstavy půjčují světová muzea.
Zdroje informací:
Wikipedia.org: Yde Girl
Allthatsinteresting.com: The Chilling Mystery Of The Yde Girl, The World’s Most Infamous Bog Mummy