První svátek vánoční, neboli Boží hod, připomíná hlavně narození Ježíše Krista. S tímto dnem se ale pojí také mnoho tradic a zvyků, na které většina z nás již možná úplně zapomněla. Pojďme se podívat na ty nejzajímavější z nich.
Se slavností Narození Páně přichází rovněž příprava scén z Ježíšova narození a betlémů. Ten úplně první postavil v roce 1223 svatý František z Assisi, mnich, zakladatel žebravého řádu františkánů a mystik.
Boží hod plný zákazů
Vánoce jsou sice svátky klidu, Boží hod ale milují všichni lenoši. Nesmělo se uklízet či stlát postele. Pokud v ten den vyhasl v krbu oheň, nezbývalo nic jiného, než se teple obléct. Nesmělo se znovu jej rozdělat. Dress code byl jasný - nejlépe pyžamo. Po Štědrém dnu měl každý odpočívat a užívat si sváteční atmosféry.
Zapovězeny byly také návštěvy. Věřilo se totiž, že by přinesly do domu neštěstí. Jestliže ale přece jen někdo přišel, musel přinést koledu a popřát šťastné a veselé svátky. Dnes se však na tuto tradici nehledí a návštěvy jsou naopak vítány. Spousta lidí totiž nemá během roku čas na to, aby navštívili své příbuzné a známé.
Jídlo na Boží hod
Tradičním jídlem na Boží hod, a potažmo i na Štěpána, byla pečená husa se zelím a knedlíkem. Mohl se však zvolit i jiný opeřenec. Šlo ale také servírovat svíčkovou s houskovým knedlíkem, vepřovou pečeni a sváteční šunku. V současnosti se spíše dojídají zbytky ze štědrovečerní večeře.
A jak vypadá 25. prosinec v zahraničí? Američané mají krůtu s bramborovou kaší. Angličané zase volí krocana s ořechovou nádivkou. Syté jídlo musí být zakončeno speciálním ovocným pudingem. Během večeře se do něj vloží mince nebo prstýnky. Kdo je pak pomocí lžíce z mísy vyloví, muže se těšit na to, že mu bude v novém roce přát štěstí.
Pranostiky na Boží hod
Mráz na Boží narození - zima se udrží bez proměny.
Když na Boží hod prší, sucho úrodu naruší.
Padá-li na Boží narození sníh, hodně obilí bude na polích.
Na Boží hod vánoční vítr od západu přinese mor, od východu válku, od půlnoci hlad, od poledne dobrý rok.
Na Boží narození o bleší převalení.
Jak vidno, pranostiky na první svátek vánoční se zabývají nejvíce počasím a úrodou. Slunovrat (21. 12.) totiž dával lidem naději na světlejší zítřky bez chladu a mrazu. Každý tak už začal přemýšlet nad tím, jaká bude úroda. Ta totiž lidem zajišťovala jedinou obživu.
Zdroje informací:
Wikipedia.cz: Boží hod
Primanapady.cz: Boží hod vánoční je významným svátkem
Českátelevize.cz: Naše tradice: Boží hod a svatý Štěpán
Deník.cz: Je Boží hod vánoční. Křesťané slaví nejdůležitější den Vánoc