Pád letadla JAT 367 nad Srbskou Kamenicí v Československu jako jediná přežila jugoslávská letuška Vesna Vulovičová. Ač o to patrně vůbec nestála, podle Guinessovy knihy to byl světový rekord ve volném pádu bez padáku. Vesna se řítila v troskách letadla k zemi z výšky přes 10 kilometrů.
Psal se rok 1972 a měl to být jen další obyčejný a poklidný let z Kodaně do Záhřebu. Na palubě letadla se tehdy nedopatřením ocitla mladičká jugoslávská letuška Vesna Vulovičová. Místo ní tam měla být původně její kolegyně a kamarádka, která se ovšem jmenovala stejně, a tak došlo k malému nedopatření. Ve chvíli, kdy se letadlo vznášelo nad Srbskou Kamenicí v Československu, v zavazadlovém prostoru explodovala nálož, kvůli které se letoun rozlomil, zřítil se k zemi a zahynulo v něm 27 lidí. Jediná Vesna pád z 10 kilometrů přežila.
Pachatele se nikdy nepodařilo vypátrat
Existují dvě teorie, proč se letadlo zřítilo, ale pachatel nebo pachatelé nebyli nikdy dopadeni. Krátce po pádu letounu se k atentátu přihlásila chorvatská, protisrbsky orientovaná a fašistická organizace Ustaša. Toto tvrzení se ale nepotvrdilo i přesto, že vyšetřovací komise došla k závěru, že se letadlo zřítilo následkem mohutné exploze. Druhá nepotvrzená teorie hovoří o tom, že byl jugoslávský letoun zasažen omylem československou protivzdušnou obranou. Vesna Vulovičová později vypověděla, že si ten den všimla malých náznaků, které mohly vypovídat o tom, že let nedopadne dobře.
"Pamatuji si, že již od snídaně mluvil jeden z pilotů Ratko Mihić neustále o svém synovi a dceři. Jako by byl jediný otec na světě. Jen o nich nonstop hovořil, jako by cítil, že už je nikdy neuvidí," nechala se tehdy slyšet letuška.
Pomohl jí lesník
Během inkriminované doby byla Vesna v zadní části letounu a to jí zachránilo život. Mimo jiné se letoun zřítil do prudkého svahu mezi větve a stromy, což přispělo k jeho zbrzdění. Přesto Vesna utrpěla spoustu zranění. Zlomila si obě ruce a nohy, dále měla tři zlomené obratle, frakturu lebky, prožila klinickou smrt a na nějaký čas se nemohla hýbat od pasu dolů. Vesna ale přežila i díky včasné pomoci. Krvácející a zraněnou letušku objevil lesník Bruno Henke, který v minulosti sloužil v německé armádě jako medik.
Dvaadvacetiletá letuška proležela následující měsíce v nemocnicích, kde ji dali lékaři dohromady a její uzdravení považovali za hotový zázrak. Nejprve se zotavovala v České Kamenici a následně byla převezena do vojenské nemocnice ve Střešovicích. Vesna si ale z tragické události moc nepamatovala a poslední událost, kterou měla v paměti, byla měsíc stará. Letuška se ze všech zranění zotavila a i přesto, že byla ochrnutá od pasu dolů, začala zanedlouho znova chodit. Tehdy to bylo považováno za skutečně velký úspěch československé medicíny.
Návrat do života a podivná smrt
Díky mladému věku a souhře okolností se Vesna zotavila velmi rychle a netrpěla ani žádnými psychickými problémy po havárii. Mladá hrdinka se chtěla za rok od havárie vrátit zpátky do práce, ale letecká společnost jí to tehdy zamítla a Vesna se musela smířit s místem administrativní pracovnice. Ač by to raději nechtěla, podle Guinessovy knihy drží světový rekord ve volném pádu bez padáku. K tomuto zvláštnímu prvenství jí tehdy pogratuloval samotný Paul McCartney.
V roce 1991 odešla Vesna do důchodu a žila v malém bělehradském bytě se třemi kočkami. V roce 2016 byla Vesna Vulovičová nalezena ve svém bytě v Bělehradě mrtvá. Příčina smrti ale oznámená nebyla.