Zdravotní sestra Marie Van Brittan Brown byla zvyklá pracovat do noci. Totéž se týkalo i jejího manžela Alberta, jenž vykonával profesi elektrotechnika. Když se v pozdních hodinách vraceli domů, necítili se bezpečně. Bydleli totiž v newyorské čtvrti Queens, kde byla kriminalita na vysoké úrovni. Ale právě tehdy dostala Marie nápad, který předběhl dobu.
Marie věděla, že než se objeví policie, může být pozdě. A tak se rozhodla vzít bezpečnost domova do vlastních rukou a vytvořila úplně první verzi domácího bezpečnostního systému.
Zdravotní sestra a vynálezkyně
Marie Van Brittan Brown se narodila 30. října 1922 v newyorské čtvrti Queens. Přestože byla povoláním zdravotní sestra, zajímaly ji i technické věci, které měly primárně sloužit k ochraně osob a majetku. V šedesátých letech zaznamenala její čtvrť velký nárůst kriminality, takže se rozhodla vyvinout domácí bezpečnostní systém. Využíval pohyblivou kameru, dálkové odemykání dveří, interkom a bezpečnostní tlačítko pro přivolání policie.
První domácí bezpečnostní systém
V polovině šedesátých let byla čtvrť Queens velmi nebezpečná. Není divu, že se Marie bála o svůj život. Přinejmenším jí hrozilo vloupání, na to nejhorší raději nemyslela. Její bezpečnostní systém začínal u dveří do bytu. Místo jednoho kukátka měly hned tři. Každé z nich bylo v jiné výšce, aby šlo zjistit, zda je návštěvník dítě, či dospělý člověk. Před kukátky pak byla připevněná pohyblivá kamera, nikdo tak nemusel stát přímo za dveřmi.
Zobrazit příspěvek na Instagramu
K tomu jí měl posloužit "uzavřený kamerový systém" CCTV, který byl v té době špičkovou technologií, jenž původně vytvořila armáda. K tomu ještě přibyl interkom, aby se mohli majitelé domů spojit s návštěvníky a zjistit, zda je chtějí, nebo nechtějí pustit dovnitř. A aby toho nebylo málo, vymyslela také dálkové zamykání a odemykání dveří. Jakmile byl nákres hotový, požádala svého manžela, aby obstaral věci týkající se elektroniky.
Čekání na úspěch
Marie si nechala svůj vynález patentovat v roce 1966. O tři roky později jí úřad patent skutečně udělil. Přestože bylo v přihlášce na prvním místě uvedeno Mariino jméno, tisk připisoval prvenství jejímu manželovi. Když si Marie chtěla tento systém naistalovat u sebe doma, narazila na několik problémů. Vše bylo tak sofistikované, že samotné uvedení do provozu bylo velmi nákladné. Tím padl prodej do domácností.
K pořádnému zlevnění došlo až o několik dekád později. CCTV se začalo obyčejným lidem prodávat až po roce 2000, kdy byly náklady na jeho pořízení konečně rozumnější. Marie se toho nedožila, neboť zemřela v roce 1999. Před smrtí ještě obdržela cenu od Národního vědeckého výboru. V jejích šlépějích kráčí dcera Norma, která se také stala zdravotní sestrou a vynálezkyní.
Zdroje informací:
Wikipedia.org: Marie Van Brittan Brown
Allthatsinteresting.com: The Little Known Story Of Marie Van Brittan Brown, The Black Woman Who Invented The Modern Home Security System