V kalendáři bylo datum 1. dubna 1924 a soud, zasedající v mnichovském sídle Ústřední pěchotní školy Reichswehru, vynesl rozsudek nad muži zodpovědnými za takzvaný pivní puč. Byl mezi nimi také budoucí vůdce Adolf Hitler, který dostal za velezradu pouhých pět let. Vypadá to jako aprílový žert? A to ještě nebylo všechno…
Za co byla vlastně skupina deseti mužů souzena? Událost známá jako pivní puč proběhla 8. a 9. listopadu 1923. Spískal ji Adolf Hitler, představitel NSDAP, která tou dobou získávala v Německu na oblibě, Erich Ludendorff a další muži. Šlo o pokus o nacistický státní převrat a uchopení moci v Německu. A jak už název napovídá, odehrálo se to v mnichovském měšťanském pivovaru Bürgerbäukeller.
Když schůze, tak s pivem
Stejně jako dnes najdeme mnohé politiky, kteří jednají více či méně veřejně v restauracích a podobných zařízeních, i tehdy považovali za vhodné uspořádat setkání tam, kde je zároveň možné se dobře pobavit. A tak byl pivovar Bürgerbäukeller zvolený jako místo setkání špiček bavorské politiky. Přítomni byli i Hitler s Ludendorffem a právě budoucí vůdce při jednom z projevů tasil revolver a dal pokyn své jednotce, která vtrhla do sálu.
Hitlerovo fiasko
I když si získal sympatie mnoha přítomných, nepodařilo se mu je přesvědčit, že je ten správný čas táhnout na Berlín a svrhnout vládu. Nevydali se do Berlína, do mnichovských ulic nakonec přece jen vyšli, ale tam se střetli s policií. Zatímco prvnímu střetu se Hitlerovi podařilo zabránit výhrůžkami, že bude likvidovat rukojmí, velitel druhé policejní hlídky, se kterou se potkali, už se nezalekl, a dokonce dal sám povel ke střelbě, při které zahynulo několik účastníků pochodu.
Konec NSDAP?
Jak to celé dopadlo? Prozatím ještě špatně pro NSDAP i pro hlavní organizátory plánovaného puče. Strana byla rozhodnutím soudu rozpuštěna a Hitler i jeho sedm dalších spojenců se octli před soudem. Ten trval s přestávkami déle než měsíc a sám vůdce neúspěšného puče v něm viděl prostor pro vlastní reklamu a také toho bohužel náležitě využil. Mluvil a mluvil a kupodivu mu nikdo příliš neskákal do řeči.
„Hrdina“ Hitler
Dokonce si získal publikum na svoji stranu „hrdinským vystupováním”, když vzal vinu na sebe, a díky tomu zbavil Ludendorffa obvinění. Už tehdy musel na mnoho lidí působit uhrančivě, což se bohužel ještě zvýraznilo v pozdějších letech, kdy jeho kruté charisma připravilo o život přes sedmdesát milionů lidí.
Z pěti let zbylo pár měsíců
Sám Hitler byl nakonec za zločin velezrady odsouzen k pěti letům vězení a pokutě dvou set zlatých marek, což byla nejnižší možná sazba za takový čin. Za mřížemi ale strávil pouhých devět měsíců, než byl těsně před Vánoci téhož roku za dobré chování podmínečně propuštěn. Dokonce ani nebyl vyhoštěn z Německa, ačkoliv šlo o rakouského občana, který se o státní převrat snažil v Německu…
Odměna pro soudce
Hitler ve vězení nelenil a pracoval tady na svých myšlenkách. Když ruku k dílu přiložil i Rudolf Hess, který na úvodní fotografii z vězení v Landsbergu sedí druhý zprava, bylo možné brát pobyt ve vězení jako klidné zázemí pro sepisování myšlenek. A tak spolu s Adolfem Hitlerem po pár měsících z vězení vyšel i Mein Kampf, oslavující mimo jiné „hrdinství padlých pučistů”. Vůdce byl pak náležitě vděčný soudci Georgovi Neithardtovi, který byl k němu tak shovívavý. Jakmile se dostal skutečně k moci, byl Neithardt povýšen do funkce předsedy Vrchního zemského soudu v Mnichově...
Zdroje informací:
Wikipedia.org: Adolf Hitler, Pivní puč
Vojenský historický ústav Praha: Skupinový snímek obžalovaných za Hitlerův „pivní puč“