Tami Oldham Ashcraft je americká jachtařka, která se v roce 1983 vydala na rutinní plavbu po moři. Poslední věc, kterou si po třítýdenní plavbě pamatovala, než upadla do bezvědomí, byl křik jejího snoubence...
Když se o 27 hodin později probudila, zjistila, že se stále nachází na jejich jachtě, jen je obklopená troskami a vodou. To vše způsobil nečekaný hurikán. A kde byl její snoubenec? Nikde ho neviděla. A to ještě ani netušila, že má před sebou 41 úmorných dní, kdy bude muset uprostřed Tichého oceánu bojovat o holý život.
Zdánlivě rutinní cesta
Tři týdny před smrtící bouří se Ashcraft a její snoubenec Richard Sharp vydali na cestu, která měla být jedním slovem rutinní. Oba dva totiž měli s jachtingem dva roky zkušenosti a většinu času strávili křižováním okolo ostrovů jižního Pacifiku. Oceán byl prostě jejich druhým domovem.
V říjnu roku 1983 je jeden přítel požádal, zda by nedopravili jeho jachtu Hazana z Tahiti do San Diega. Přestože šlo o zatím nejdelší plavbu, budoucí novomanželé si na to i tak troufli. Nenapadlo je, že by se mohlo něco pokazit. Jenomže po třech týdnech plavby došlo k tragédii. Hurikán čtvrté kategorie Raymond je pořádně zaskočil a dosavadní pohodovou cestu změnil v jeden velký horor.
Křik a bezvědomí
Pár se rozhodl, že bouři přečká na lodi. Tami se měla jít schovat do podpalubí, její partner zůstal na palubě, zajištěný bezpečnostním postrojem. Jenomže když začaly do jachty narážet dvanáctimetrové vlny a vítr o rychlosti 225 kilometrů za hodinu, změnilo se vše okolo nich ve velký chaos. Ještě předtím, než Tami ztratila vědomí, uslyšela svého snoubence vykřiknout "Ó můj bože!" V tom okamžiku se loď naklonila a žena se praštila do hlavy.
Když znovu nabyla vědomí, byla kolem úplná zkáza. Kajuta se plnila vodou, stěžně byly zlomené a plachty se vznášely na vodní hladině. Loď se však jako zázrakem ještě nepotopila. Po jejím příteli nebylo vidu ani slechu. Byla z toho vyděšená, ale zároveň musela uvažovat pragmaticky. Motor i navigační systém byl odepsaný. Nejdřív tak bylo nutné pomocí primitivního zařízení odčerpat vodu z kajuty. Během následné prohlídky našla funkční sextant a hodinky. Ty použila k navigaci na nejbližší pevninu – ostrov Hilo na Havaji.
Tami Oldham Ashcraft přežila 41 dní na moři
Tami se mohla během cesty na ostrov spolehnout jen na pár věcí – sextant, konzervovaný ovocný salát, sardinky a na naději, že ji unášejí ty správné proudy. Po 41 dnech si jí všimla japonská výzkumná loď, která ji již odtáhla do bezpečí. Přestože prožila krušné chvilky, našla útěchu v psaní. I když nemohla kvůli zranění hlavy dalších šest let číst, podařilo se jí dát na papír svůj neobvyklý příběh. Ten byl přeložen do osmi jazyků a publikován v patnácti zemích. V roce 2018 se dočkal i filmového zpracování.
Po návratu domů bylo pro ni nejtěžší vyrovnat se se ztrátou partnera. Sama pak přiznala, že byly chvíle, kdy nechtěla ani žít. Nevěděla prostě, jak může bez něho být. Dnes Tami žije u pobřeží Washingtonu. Je vdaná a má dvě děti. Na tragickou událost vzpomíná již jen občas, kdy se dotkne malého přívěsku ve tvaru sextantu posetého diamanty. "Připomíná mi to, jak jsem se dostala domů. Zachránilo mi to život," dodává dnes již s úsměvem.
Zdroje informací:
Wikipedia.org: Tami Oldham Ashcraft
Allthatsinteresting.com: The True Story Of Adrift And Tami Oldham Ashcraft's Survival At Sea