Pravidla etikety ve společnosti se vám na konci roku budou velice hodit například na vánočních večírcích. Expertka na etiketu Julie Balobanova vás v dalším díle pořadu Škola etikety naučí, jak konverzaci zahájit, o čem nemluvit i jak slušně z nevhodného hovoru odejít. Naučte se efektivně navazovat nové kontakty.
Small talk je neformální, krátký rozhovor, který nezahrnuje žádné dohody a závazky. Slouží k navazování kontaktů a hraje důležitou roli při budování vztahů jak na pracovišti, tak i ve společnosti.
"Schopnost zahájit konverzaci s někým, koho neznáme, je velkým uměním. Každý z nás, ať už je introvert či extrovert, by měl ale vědět, jak tento nástroj použít. Obsah nehraje tak velkou roli, jako celková atmosféra rozhovoru, do kterého byste se měli vcítit," uvádí ve videu expertka na etiketu Julie Balobanova.
Zahájení small talku ve společnosti
Jak ale začít s navazováním kontaktů? "Pokud se setkáte s někým úplně novým, konverzaci můžete zahájit jednoduchým komplimentem. Ženě můžete pochválit šaty, šperky či celkový vzhled a u mužů se můžete soustředit na chválu parfému či hodinek," uvádí Balobanova ve Škole etikety a dodává: "Univerzálním řešením může být otázka na to, jak se dotyčné osobě konkrétní událost líbí."
Vhodná a nevhodná témata pro small talk
Pro krátký rozhovor s někým, koho ještě neznáte, je nejvhodnější držet se klidnějších témat, jako je například cestování, koníčky, sport, kinematografie, otevření nových podniků, gastronomie či umění. Mezi nevhodná témata ke konverzaci patří ta, která mohou vyvolat konflikt. "Mezi ně patří například politika, náboženství, války, nemoci, katastrofy i takové očkování. Těmto tématům se zcela vyhýbáme," radí Julie ve videu.
Mezi další nevhodné otázky patří i ty, které se dotýkají osobního života. "Proč jste sama? Proč vás ještě partner nepožádal o ruku, když jste tak dlouho spolu? Plánujete děti? Tyto otázky jsou velmi nevhodné, nejen vůči novým osobám," upozorňuje expertka na etiketu.
Jak slušně opustit nevhodnou konverzaci
Skvělý společník je ten, který myslí na to, aby neuváděl ostatní do rozpaků či nepříjemných situací. V případě, že vám konverzace s někým není příjemná, jako první se snažte o změnu tématu. Pokud se vám to nedaří, je naprosto v pořádku se omluvit a taktně podotknout, že pro vás téma není příjemné.
"Jestliže se vám to nepodaří, pomocí neverbální gestikulace dejte najevo, že v konverzaci pokračovat nechcete, nebo se slovy: 'Bylo mi velkým potěšením s vámi strávit čas, ale bohužel vás budu muset opustit,' společníka opustíte," prozrazuje správnou formulaci odchodové věty Julie Balobanova.