Pravidelná rubrika etického hackera Pavla Matějíčka nechává nahlédnout do mluvy a hlavně také psaného projevu generace Z. Mládež využívá hodně anglických slovíček a rodiče jim často nemají šanci rozumět. S tím vám ale pomůžeme a dnes se naučíte dalších pět často používaných výrazů mladých.
Postovat, screenshot, troll, ban a rules jsou slova, která vám v dnešním díle Slovníčku kybermládeže přeloží a vysvětlí expert na kybernetickou bezpečnost Pavel Matějíček.
Co je to postovat?
Postovat. Postovat znamená sdílet nějaký příspěvek. A teďka je jedno, jestli to děláte nějakým tweetem na platformě X anebo jestli postujete fotku na Instagram anebo storiečko na TikToku. Postovat znamená prostě něco sdílet.
K čemu je screenshot?
Screenshot je označení pro snímek obrazovky, a to jak na počítači, tak třeba na mobilu. Screenshot můžete použít například v situaci, kdy komunikujete s technickou podporou a chcete jim zachytit to, co máte na telefonu nebo na počítači za problém. Tak jim vytvoříte a pošlete screenshot. Ale proslul taky jako třeba obcházení mizejících zpráv na populární síti Snapchat.
Co znamená někoho trolit nebo trolení?
Trolit nebo taky trolení. Někoho trolit znamená dělat si z někoho legraci, ale na sociální síti to má často trošku upravený význam. Když se snažíte někoho "vytrolit", znamená to dostat ho do úzkých, někam, kde ho vy mít chcete. Pokládáte mu dotazy určitým způsobem, aby plácnul nějakou hloupost, abyste se mu pak mohli veřejně vysmát. Internetový troll tedy nabourává diskuze, dělá tam různou neplechu a z lidí si dělá srandu.
Co je to ban?
Ban je pojem nebo termín, který označuje to, když chcete někomu zamezit přístup. Když někoho zabanujete nebo mu dáte takzvaný "banán", znamená to, že ho zablokujete. Banování může být třeba v počítačové hře, kdy člověk může dostat blokaci za to, že dělá nějakou nekalou akci, podvody nebo něco podobného. Anebo taky můžete zabanovat nechtěný kontakt třeba na sociální síti.
Kde se používá slovo rules?
Rules je termín, který můžete vidět v nějakých příspěvcích a často se to využívá v souvislosti s nějakou osobou nebo s nějakým stavem. Rules pochází z anglického "to rule" neboli vládnout, ale využívá se hlavně v kontextu, že je někdo hustej, diktuje, někdo prostě jede a je dobrý. Takže můžete říct třeba Petr Pavel rules, vole.