Jaroslav Moučka: Bratra se zřekl kvůli StB, s milovanou manželkou Jiřinou strávil 60 let

Jaroslav Moučka s manželkou
Zdroj: Josef Strouhal, Právo, Profimedia

Známý a oblíbený herec Jaroslav Moučka to neměl v životě lehké. Musel totiž učinit těžké rozhodnutí, a to sice, že se zřekl vlastního bratra. Nedokázal se, a hlavně se nechtěl, smířit s tím, co dělá. Naštěstí mu byla oporou manželka Jiřina, se kterou žil úctyhodných šedesát let

Kamil Šivák
Kamil Šivák 16. 11. 2024 11:00

Jaroslav Moučka (9.11. 1923 až 26.12. 2009) se angažoval v divadle, filmu i televizi. Většinou ztvárňoval lidové typy nebo funkcionáře. V roce 1978 získal titul zasloužilý umělec a o čtyři roky později se stal laureátem Státní ceny Klementa Gottwalda.

Muž mnoha povolání, od mládí ochotník

Jaroslav Moučka se narodil ve Studené u Telče. Otec pracoval jako obchodní cestující, matka se živila jako švadlena. On sám se nejdříve vyučil kamnářem, pak pekařem, knihkupcem i strojním zámečníkem a soustružníkem. Od mládí se však věnoval i ochotnickému divadlu. Od roku 1945 se tak nakonec začal věnovat herectví na profesionální úrovni. Ve filmu si poprvé zahrál v roce 1950 (Případ dr. Kováře). V šedesátých a sedmdesátých letech si pak na své konto mohl připsat přes sedmdesát rolí (F.L. Věk, Taková normální rodinka, Nemocnice na kraji města a další).

Jelikož pocházel z velmi chudých poměrů, vstoupil do Komunistické strany. Po invazi vojsk Varšavské smlouvy ale vystoupil. Chtěl tím dát najevo svůj nesouhlas. Na konci sedmdesátých let mu nabídli, že by se mohl vrátit. V devadesátých letech se se svou ženou přestěhoval na rodné Jindřichohradecko.

Bratr byl obávaným vyšetřovatelem StB

O dva roky starší Milan měl jinou povahu než Jaroslav. Do strany vstoupili oba, Milan ale poté přestal uvažovat vlastním rozumem. V padesátých letech se z něho stal vyšetřovatel StB, který vyslýchal i politické vězně. Bohužel k tomu využíval velmi zvrácené metody. Otázkou tak je, zda pouze slepě plnil rozkazy, nebo dal průchod své pravé povaze.

Stal se tak velmi obávaným příslušníkem Státní bezpečnosti, o němž bylo známo, že si libuje ve velmi dlouhých výsleších. K tomu samozřejmě patřilo i mučení. Na svém oddělení také zavedl soutěž o nejdelší výslech. Vyhráli ho ti, kteří nedali vězňům pokoj dlouhých čtyřicet dní. Vynutil si také přiznání v procesu s Miladou Horákovou. Když se tak Jaroslav dozvěděl, co jeho bratr dělá, odepsal ho ze svého života. Milan Moučka byl v roce 2003 obviněn ze zneužití pravomoci, a to Ústavem pro vyšetřování zločinů komunismu. Zemřel o šest let později ve věku sedmaosmdesáti let.

Krásných 60 let s manželkou

Jaroslav Moučka si vzal svou ženu Jiřinu po válce. Měli spolu pouze jednoho syna, taktéž Jaroslava. Hodili se k sobě perfektně, vždyť oslavili diamantovou svatbu. Pak se ale do jejich poklidného soužití vmísil nezvaný host v podobě Alzheimerovy choroby. Jaroslav začal  žít v ústraní. Kvůli nemoci se z něho stal jiný člověk.

Jeho žena se o něho příkladně starala do poslední možné chvíle. Pak už nebyla jiná možnost než pečovatelský dům. Ale i tak si ho vždy brávala na několik dnů domů. Pouhý týden před Vánocemi 2009 se mu ale začala motat hlava a udělalo se mu nevolno. Zemřel dva dny po Štědrém dnu. Příčinou měla být otrava krve způsobená zánětem močového měchýře. Dožil se šestaosmdesáti let.

Na Jaroslava Moučku se můžete podívat ve filmu Vrah skrývá tvář, a to dnes v 16:50 na FTV Prima.

Zdroje informací:
Wikipedia.org: Jaroslav Moučka
Ženy.iprima.cz: Zarytý komunista Jaroslav Moučka zavrhl svého bratra. Brutálně mučil a týral lidi, Jaroslav Moučka prožil s manželkou šedesát let. Vážná nemoc mu změnila osobnost

Pavlína Jágrová o slavném strýci: Jaromír mě v podstatě vychoval, vlastního tátu jsem nepoznala

Pavlína Jágrová o slavném strýci: Jaromír mě v podstatě vychoval, vlastního tátu jsem nepoznala

Související články

Další články