Jedete na dovolenou? Nezapomeňte na lékárničku, ušetří vám čas i peníze

Jedete na dovolenou? Nezapomeňte na lékárničku, ušetří vám čas i peníze
Zdroj: Freepik.com

Doba dovolených je tu a s ní i každoroční dilema během balení. Co určitě vzít a bez čeho se na dovolené obejít? Nezbytnou součástí vašeho zavazadla by pro případ zdravotního problému měla být přiměřeně vybavená lékárnička. Ta vám ušetří spoustu času, financí i zbytečných nervů.

Komerční sdělení
Komerční sdělení 28. 06. 2024 13:38

Kam a s kým?

Čím se řídit při vybavování lékárničky na cestu? „Primárně jde o to, do jaké destinace se chystáte a s kým. Jinak bude vybavena lékárnička do exotické destinace a jinak do evropských hor. Zčásti odlišná bude i pro cestu s malými dětmi, nebo naopak se staršími rodiči. A přizpůsobit bychom měli nejen typ ale i formu léků a zdravotnických prostředků. Pro malé děti kupříkladu na snížení teploty zvolíme místo tablet sirup.  Nebo do oblastí s vysokými letními teplotami a s pobytem většinou v přírodě nedoporučuji formu čípků, které je nutné skladovat v chladu,“ říká PharmDr. Hana Chudobová, lékárnice ze společnosti Vitalpoint.

Jedete na dovolenou? Nezapomeňte na lékárničku, ušetří vám čas i peníze


Nezapomeňte na své léky

Ať už cestujete kamkoliv a pravidelně užíváte lékařem předepsané léky, je pak na místě obstarat si je ještě doma. V dostatečném množství a s předstihem. „A raději ve větším množství, než jen přesně na dobu pobytu.  Pro případ, že byste si vaši dovolenou museli nebo chtěli prodloužit,“ doporučuje Hana Chudobová.

Jedete na dovolenou? Nezapomeňte na lékárničku, ušetří vám čas i peníze

                                                                                                                        

Co by tedy mělo být základem cestovní lékárničky?

  • přípravky zmírňující bolest, nachlazení a vysokou teplotu - I u moře Vás může například nepříjemně překvapit následek přechodu z klimatizovaných obchodů a dopravních prostředků rovnou do letního horka. Nebo bolest hlavy, případně naražený loket.
  • přípravky proti průjmu, zácpě a na zažívací problémy – I přes dobrou osobní hygienu hrozí v některých oblastech vyšší riziko zažívacích zdravotních problémů.
  • přípravky na zmírnění alergických potíží – Je dobré pamatovat na to, že neočekávaná alergická reakce může následovat po ochutnání místního pokrmu, požahání medúzou, nebo po bodnutí hmyzem. Kromě tablet na zmírnění alergické reakce je užitečné přibalit i repelent a gel či krém na štípance. A velký pozor na klíšťata, kterých je nutné se zbavit co nejdříve.
  • oční kapky – I poměrně neškodné pálení očí znepříjemní dovolenou. Nejen u moře, ale i v horách jsou naše oči vystaveny nadměrnému slunečnímu záření. Proto se vyplatí tento problém nepodceňovat a vzít si s sebou oční kapky na zmírnění zánětu či zvlhčení očí.
  • přípravky na opalování – Samozřejmostí by mělo být používání opalovacích přípravků s vysokým faktorem. Krémem, gelem či olejem opravdu nešetřeme. Malé děti mají citlivou pokožku a jejich pobyt na slunci by měl být minimalizován a my dospělí oželme opalování v poledních hodinách.  A k večeru nezapomeňme ošetřit svou pokožku vhodným přípravkem po opalování.
  • desinfekční prostředky, obvazový materiál a náplasti – Pamatujme i možnost na ošetření drobných ran a odřenin, nebo fixaci zvrtnutého kotníku.

Jak obléknout velká prsa, abyste nevypadala vulgárně? Stylistka prozrazuje tipy na materiály, střihy i kouzlo vertikální linie

Jak obléknout velká prsa, abyste nevypadala vulgárně? Stylistka prozrazuje tipy na materiály, střihy i kouzlo vertikální linie

Související články

Další články