Jezero Rúp Kund vždy v létě odhaluje své děsivé tajemství: Pod sněhem se ukrývá až 800 koster

jezero Rúp Kund, kosti
Zdroj: Wikimedia Commons, Schwiki, CC BY-SA 4.0

Vysoko v indických Himalájích leží malá vodní plocha, známá jako jezero Rúp Kund. Napříč měří jen necelých čtyřicet metrů a je hluboké pouhé tři metry. Jeho voda je křišťálově čistá. Je to oblíbená turistická destinace, obklopená přírodní krásou zasněžených vrcholků. Celkový dojem ovšem něco kazí. Jsou tu stovky koster.

Kamil Šivák
Kamil Šivák 22. 01. 2025 11:00

Nikdo neví, jak se sem kostry dostaly. Samotné jezero Rúp Kund se nachází ve výšce 5029 metrů nad mořem, kde se rozšiřuje a zmenšuje v závislosti na ročním období a počasí. Kostry jsou viditelné pouze při tání sněhu, jejich počet je ale ohromující. Bylo jich napočítáno rovných osm stovek.

Senzační objev koster rozpoutal celosvětový zájem

Pohled na lidské kostry se poprvé naskytl lesnímu strážci Hari Kishanovi Madhwalovi, a to v roce 1942. S nadcházejícím letním obdobím začal tát sníh, a odhalil tak "poklad", který byl do té doby lidem utajen. Zpočátku si místní lidé a vládní představitelé mysleli, že jde o ostatky japonských vojáků, kteří se pokusili napadnout Indii, jež tehdy spadala pod britskou nadvládu. Jenomže při bližším ohledání bylo zjištěno, že jsou kosti mnohem starší.

Toto zjištění vyvolalo celosvětový zájem mezi badateli. Spousta koster měla, díky chladnému a suchému himalajskému počasí, zachovalé vlasy či kůži. A tak byla započata řada studií a expedic, které měly za úkol přijít této záhadě na kloub. Přestože bylo předloženo několik teorií, žádná z nich nedokázala daný problém zcela vysvětlit.

Mnoho teorií o původu koster u jezera Rúp Kund

Jedna z teorií, možná nejoblíbenější, se zaobírala místní legendou o králi Jasdhavalovi z Kannauju, který se měl před 900 lety vydat se svým doprovodem na pouť do svatyně Nanda Devi. Prý se ale během cesty nechovali dosti uctivě, což rozhněvalo bohyni, které byl svatostánek zasvěcen. A tak na ně seslala bouři s krupobitím, během níž přišli o své životy.

Druhá teorie předpokládala, že může jít o pozůstatky vojenské výpravy, která se ztratila v horách a podlehla drsným podmínkám Himalájí. Anebo mohla za hromadné úmrtí jakási epidemie. Ať tak či onak, všechny možnosti mají jednoho společného jmenovatele, a tím je katastrofa. Spekulovalo se také o rituální vraždě či sebevraždě. Ve hře byl i masivní sesuv půdy. Po několika desítkách let ovšem došlo k dalšímu, šokujícímu objevu - kostry jsou staré více než tisíc let.

Stáří koster je různé, jejich tajemství stále láká

V roce 2019 se ve vědeckém časopise Nature objevila studie, která odhalila, že kostry u jezera Rúp Kund se skládají nejméně ze tří skupin různých lidí. Pětiletý výzkum analyzoval celkem 38 těl. Zjistilo se, že nemohlo jít o hromadné úmrtí. Analýza DNA odhalila, že většina z mrtvých byla geneticky spřízněná s Asiaty. Několik z nich ale mělo středomořské předky. Takže zatímco "asijské kostry" byly staré 1200 let, ty "středomořské" pocházejí, pravděpodobně, z devatenáctého století.

Starší ostatky se tak skutečně mohly, kvůli zlomeninám na lebkách, stát obětí silného krupobití. Navíc horský hřeben nad jezerem je součástí poutní cesty do chrámu Nanda Devi. V průběhu let mohly laviny a sesuvy půdy dotlačit těla až k jezeru. Tuto hypotézu potvrzuje fakt, že se na místě našla obuv, bambusové slunečníky a náramky z mušlí. Ty nosili i věřící.

Těla pocházející ze Středomoří jsou ale velkou záhadou. Jedno je však jisté. Dotyční se těšili dobrému zdraví a byly to osoby ve středním věku. Nic dalšího se zatím nezjistilo. Není tak divu, že se jezero Rúp Kund stále těší zájmu turistů i odborníků.

Zdroje informací:
Wikipedia.org: Roopkund
Allthatsinteresting.com: Inside The Macabre History Of Roopkund Lake, India's Lake Of Skeletons

Petra Černocká dceru Báru v osmnácti vystěhovala a byl to nejlepší nápad: Pochopila jsem, že musí z domu

Petra Černocká dceru Báru v osmnácti vystěhovala a byl to nejlepší nápad: Pochopila jsem, že musí z domu

Související články

Další články