5 jídel, které nikdy neohřívejte v mikrovlnné troubě. Mohou způsobit rakovinu i množení bakterií

Benzen, xylen či toluen se mohou uvolnit do jídla, pokud ho ohřejete v plastové krabičce.
Zdroj: Linkis.com

Mikrovlnná trouba je báječný spotřebič. Šetří čas a obnoví tepelnou kvalitu pokrmu. S poznatky vědců, kteří prokázali karcinogenní vlastnosti technologie, ale přichází rozčarování. Kterých 5 jídel byste s mikrovlnnou troubou nikdy neměli seznámit?

Barbara Lorenzová
Barbara Lorenzová 09. 05. 2016 16:59

Revoluční čokoláda

Nejprve ale něco o tom, co se v mikrovlnce po zapnutí děje. Tepelnou úpravu jídel zajišťuje elektromagnetické záření, které produkuje tzv. magnetron. Tyto mikro vlny rychle oscilují a dostávají se do ohřívacího prostoru. Rozkmitají zde částice v čele s molekulami vody. Mikro vlny mají navíc tu schopnost, že proniknou až 2,5 cm pod povrch jídla, takže se zahřeje rychleji.

Objevitelem tohoto principu je génius v oblasti elektroniky, Američan Percy Spencer. Ohřívací vlastnosti magnetronu objevil v roce 1946. Všiml si, že se mu v kapse rozpustila čokoláda. Svou teorii si ověřil ještě s pytlem popcornu, který skončil po celé místnosti.

e3cc95c94db62b90c847ae6596bcf

c5377ec219fbcddfa65e80aa0a839

První mikrovlnná trouba vážila kolem 400 kilogramů a byla skoro dva metry vysoká. Brzy našla uplatnění v restauracích, železničních vozech a zaoceánských parnících coby prostředek pro ohřev jídla ve velkých objemech.

Vliv na srdce i střeva

Moderní požadavky na rychlost a praktičnost, které mikrovlnná trouba splňovala do puntíku, však brzy zastínila vědecká veřejnost. Podle ní mikro vlny vysílají neionizující radiaci. Ta nepříznivě ovlivňuje krevní prostředí a srdeční tep. Prokázal se i vliv na tvorbu nádorů ve střevech a žaludku.

I proto dnes mikrovlnné trouby podstupují rozsáhlá testování, než se dostanou na trh. Ovšem bez příbalového letáku s výčtem potravin, které by žár trouby za žádnou cenu neměly okusit. A tak to lifestylový magazín Lifehack udělal za nás všechny.

1. Mateřské mléko

Mymilklab.com

Nejen ukonejšit žaludek novorozence by mělo mateřské mléko. Obsahuje totiž protilátky, které se dokážou popasovat s bakteriemi.

Pokud však přijde mateřské mléko do styku s vysokými teplotami, může být zle. Jak uvedl časopis Journal of Pediatrics, zmrazené mateřské mléko zahřáté při vysoké teplotě podpořilo růst bakterie zvané escherichia coli. A to fatálně. Bakterie se rozmnožovala až 18krát rychleji než v mléce ohřívaném na nízkou teplotu!

2. Brokolice

Emmaolliff.com

Když není čas, může se mikrovlnná trouba hodit. O zdravém teplém pokrmu se ale mluvit nedá, i když si ohřejete zeleninu. Zahřejete-li například brokolici s trochou vody, připravíte ji až o 97 % prospěšných antioxidantů!

Cenné živiny v jídle ničí ale všechny formy vaření. Nejšetrnějším způsobem je příprava v páře. I tak ale přijdete o 11 % blahodárných antioxidantů.

3. Mražené ovoce           

Fordham.spoonuniversity.com

Pokrmy připravené z mraženého ovoce nebo zeleniny jsou v aktuálních soutěžních pořadech o vaření tabu. „Hostitelka si ulehčila práci a basta!“ shodují se účastníci. Jestlipak by změnili názor, kdyby zjistili, že v mražených plodech bývá nejvíce živin?

A mnohdy více než v čerstvě sklizených! Už v momentě utržení ztrácí ovoce prospěšné látky. Mražené plody proto tělo častokrát obohatí více. Jak je ale rozmrazit, když horko ničí živiny a mikrovlnka přetváří dobré látky na karcinogeny?

Mražené ovoce nechte povolit v lednici nebo na lince při pokojové teplotě. Jednodušší už to být nemůže.

4. Maso

Bustle.com

Odhadnout čas, kdy je maso rozmrazené, ale okraje ještě neuvařené, je skoro nemožné. A i kdyby, dosáhne-li maso zahřívané v mikrovlnce teploty od 4 do 60 °C, bakterie dostanou pokyn k rozmnožování. Pokud maso okamžitě neuvaříte, díváte se na značně kontaminovaný kus masa…

… zbavený kompletně vitaminu B12, jak zjistili japonští vědci. Rozmrazit maso můžete bezpečně pod tekoucí studenou vodou. Nebo samovolně přes noc v ledničce.

5. Plastové krabičky

Health.harvard.edu

Ve vietnamských bistrech či fastfoodech jídlo do jiné než plastové krabičky na 99 % nedostanete. O to víc byste se měli mít na pozoru. Neodoláte-li ohřevu v mikrovlnce, naservírujete si úžasně teplý pokrm krásně naplněný karcinogeny…

Zahřátý plast tyto nebezpečné chemikálie uvolňuje přímo do jídla. Jaké to jsou? Třeba benzen, xylen či toluen.

Vysypejte jídlo z krabičky na talíř a snězte ho. Nebo ho ohřejte na plotně. Vaše zdravé, rakovinou nepolíbené tělo se vám za to odvděčí.

Mikrovlnná trouba ale dokáže i divy v dobrém slova smyslu:

Zdroj: Lifehack

Jak obléknout velká prsa, abyste nevypadala vulgárně? Stylistka prozrazuje tipy na materiály, střihy i kouzlo vertikální linie

Jak obléknout velká prsa, abyste nevypadala vulgárně? Stylistka prozrazuje tipy na materiály, střihy i kouzlo vertikální linie

Související články

Další články