Antioxidanty – přitažlivé slovo ze stránek lifestylových magazínů, o kterém víte zřejmě jen to, že bývá spojováno s imunitou. Ačkoli jde do určité míry o trend, nesmíme zapomínat na unikátní vlastnosti těchto látek, které mimo jiné chrání před rakovinou.
Právě tato informace stačí většině lidí k tomu, aby se o antioxidanty zajímali víc. A zejména o jejich výskyt. Žádná věda v tom není – antioxidanty obsahuje prakticky jakákoliv potravina s rostlinným základem. Ať už zelenina, ovoce, káva, čaj, víno nebo čokoláda. Uvnitř všech těchto pochoutek dřímají tisícovky zázračných antioxidantů.
A nejen to. Některé z nich schovávají flavonoly (čokoláda), jiné léčivý resveratrol (víno) a další provitaminové červené barvivo lykopen (rajčata). Aby toho nebylo málo, ještě další antioxidanty překypují vitaminy A (betakaroten), C, E a katechiny.
Proti rakovině i pro ni. Záleží na množství
Znamená to tedy, že pokud budeme konzumovat výše uvedené potraviny (a nejen ty), ochráníme naše buňky před vetřelci? Správně. Antioxidanty vytvoří v našem těle pomyslný štít proti nezvaným hostům, zejména oxidantům.
„Oxidanty jsou volné radikály, které můžete najít v přírodě, ale vyrábí si je přirozeně i naše tělo,“ vysvětlila pojem doktorka Diane McKay, asistující profesorka a výzkumnice z Tuftské univerzity. Do těla se jednoduše dostanou ze znečištěného ovzduší, cigaretového dýmu i alkoholu. Nebo si je produkuje samo. Díky tomu dokáže zdárně čelit virům a mikrobům.
Zatímco tedy antioxidanty obalují buňky neviditelnou ochrannou vrstvou, oxidanty ji navrtávají a buňky ničí. Řešením je tedy naplnit naši tělesnou schránku antioxidanty až po okraj, nebo ne?
Ne tak docela. Všeho moc škodí a antioxidanty nevyjímaje. Pokud jich máte nadbytek, mohou přispět k rozvoji jistých druhů rakoviny a nemocí srdce. „Chcete mít rovnováhu mezi antioxidanty a oxidanty,“ objasnila McKay. „Pokud máte příliš mnoho antioxidantů, potlačíte schopnost těla zapnout obranný antioxidační systém.“
Zničující doplňky stravy
Vždycky je přitom lepší doplňovat hladinu antioxidantů z bohatých přírodních zdrojů. Omluva neexistuje – vždyť se nachází v celé škále potravin s rostlinným původem! „Antioxidanty nabijí vaše buňky a přirozeně je ochrání před nemocemi, bez žádných vedlejších efektů,“ uvedla dietetička Cassie Bjork.
Po doplňcích sahejte vzácně, ideálně vůbec. Často mívají placebo efekt a dokonce mohou souviset s rakovinou plic či kůže, jak v minulosti ukázaly některé studie.
Zkrátka se zakousněte do něčeho, co je maximálně přírodní, tedy chemicky neošetřené a bez přidaných látek. Borůvky už léta vedou v žebříčku antioxidantů, možná ale tyto látky dostáváte do svého organismu nevědomě. Měli jste ranní kávu, zelený čaj nebo kakao? Můžete si zatleskat. Udělali jste něco pro vaši imunitu.
Zkuste i červenou papriku, kiwi či dýni. Nebo jablka, brambory a hroznové víno – vždy se slupkou. Právě ta je skrytou zásobárnou mocných antioxidantů.
Anebo zajděte za babkou kořenářkou. Bylinky a koření jsou dalším nečekaným zdrojem antioxidantů. „Konzumujeme je v malých množstvích, ale bývají sušené, takže mají větší koncentraci antioxidantů,“ doplnila McKay.
Studené limonády jsou tím nejlepším zdrojem antioxidantů v létě! Umíchejte si jednu:
Zdroj: Greatist