Letošní sklizeň jablek se má dle nejnovějších informací Ovocnářské unie ČR vyšplhat na 141 000 tun, tedy o více než 27 % nahoru oproti pětiletému průměru. Jaká bude úroda, ale zjistíte i bez znalosti cifer. Stačí nakouknout k sousedovi přes plot – plody povalující se pod stromy marně čekají na zpracování, protože se do plného sklepa nevejdou. Co je ale vměstnat do sklenic či do mrazáku? V podobě nakládaných jablek nebo jablečných kůží zmizí cobydup.
Následující recepty zvládnete se základním vybavením – odšťavňovačem, troubou, kuchyňským robotem i obyčejným nožem. Pokud však hodláte porcovat jablka ve velkém, na nože zapomeňte – stálo by vás mnoho času i nervů. Trh s gastronomickými potřebami dnes nabízí mnoho šikovných pomůcek pro hromadné zpracování jablek. Investice budou vysoké, ale nenechte se odradit. S přihlédnutím k vyšší efektivitě i ušetřenému času se vyplatí.
Na zpracování úrody z několika jabloní vám ale postačí levnější pomůcky. Práci si urychlíte již s ruční mašinkou na odstraňování jádřinců a slupek. Ta navíc jablka nakrájí na spirály. Seženete ji už za pár stovek.
Ovoce snadno a rychle naporcujete i s obyčejným ručním kráječem vybaveným kvalitními čepelemi. Běžně jej dnes pořídíte i s kruhovým vykrajovátkem uprostřed, který zbaví jablka jádřinců. Pokud váš kráječ tuto praktickou část nemá, pořiďte si samostatný vykrajovač středních částí. Obě pomůcky vás vyjdou od desítek po stovky korun.
Odšťavňujte bez nervů
Pro čerstvou jablečnou šťávu ale budete muset sáhnout hlouběji do kapsy. Nejlevnější elektrické odšťavňovače se pohybují v řádech tisíců korun. Při koupi se zaměřte na pět parametrů – výkon motoru a počet otáček, velikost plnicího otvoru, objem nádoby na šťávu a dužinu a použitý materiál.
Lisy s výkonem od 800 wattů zajistí zpracování jablek bez přerušení a nadbytečného hluku. Dbejte i na počet otáček – čím je hodnota vyšší, tím více šťávy získáte.
Při nákupu si všímejte také velikosti plnicí nádoby. Standardní otvor pojme celá jablka o průměru 6,5 centimetrů. Ne že by spotřebiče s menší plnicím prostorem byly závadné, jen si přiděláte práci s jeho porcováním.
Podobně je to s nádobami na šťávu a dužinu – čím větší budou, tím efektivněji budou sloužit. První zmíněná běžně pojme 0,7–1,5 litru. V případě druhém ale uživatelé často naráží na problém s malým objemem. Při lisování jablek dostanete daleko více odpadu, nechcete-li se ho zbavovat naněkolikrát, volte objem nádoby na dužinu kolem 3 litrů.
Nešetřete ani na materiálu. Pokud má lis vysoký výkon a ohebný plastový trup, něco je špatně. Pozor dejte i na síta a struhadla, kterými jsou vybaveny odstředivé odšťavňovače. Volte ideálně celonerezové.
Ovoce, nebo květiny? Sušička zvládne obojí
Sušička na ovoce je vítaným společníkem v domácnosti především na podzim, kdy se pěstitelé snaží zužitkovat úrodu do posledního kusu. Již dávno ale tento malý spotřebič neslouží pouze ke zpracování plodů – sušenou pochoutku získáte i prohřátím masa, ryb, těstovin, hub nebo bylinek. Nezřídka ji využijí i zahradnice. Nejlevnější sušičky se prodávají od vyšších řádů stovek, v sortimentu ale najdete i spotřebiče dražší než deset tisíc. Cena však bývá úměrná výkonu i kvalitě použitého materiálu. Bohatou sklizeň v nákladnějších spotřebičích usušíte i po deseti plechách najednou.
***
Tipy na jablečné pochoutky
Ledové jablečné pyré
Oloupejte jablka a vykrojte jádřince. Vložte je do hrnce naplněného vodou do výšky 1 cm, přidejte kus citronové kůry, přiklopte pokličkou a na středním plameni zahřívejte, dokud se jablka nebudou rozpadat. Vmíchejte cukr dle chuti a zamrazte. Jablečné pyré chutná nejlépe s jogurtem a hnědým cukrem nebo s vepřovou pečení.
***
Jablečná kůže
Rozmixujte dva hrnky jablečného pyré (recept najdete výše) dohladka, vmíchejte 2 polévkové lžíce cukru a směs zahřívejte, dokud se cukr nerozpustí. Přidejte lžičku mleté skořice a nalijte směs na nepřilnavý pečící papír. Rozetřete ji tak, aby byla zhruba půl centimetru silná, a sušte ji v troubě na nejnižší možnou teplotu nebo v sušičce asi na 80 °C. Směs by měla být na povrchu lepkavá, ale ne rozměklá. Nakrájejte vrstvu na proužky a stočte je. Jablečnou kůži podávejte okamžitě, nebo ji uzavřete do vzduchotěsné nádoby pro pozdější konzumaci.
***
Jablečná šťáva
Zbavte jablka jádřinců a kazových částí a zpracujte je pomocí elektrického odšťavňovače. Džus můžete zamrazit v plastových lahvích od mléka (spotřebujte jej maximálně za půl roku), nebo uskladnit až na tři dny v ledničce. Pro konzumaci do jednoho dne snese i pokojovou teplotu. Abyste ho ale nemuseli konzumovat ve spěchu, proveďte pasterizaci. Nalijte džus do čistých skleněných lahví, postavte je do velkého hrnce s vodou a na nízkou teplotu půl hodiny zahřívejte. Po pasterizaci lahve uzavřete.
***
Jablečné lupínky
Nakrájejte jablka na co nejtenčí plátky (nemusíte vyřezávat jádřinec, stačí jablka zbavit jadérek) a rozprostřete je na pečící papír. Posypte je skořicí nebo kardamomem a pečte je 20 minut až hodinu při 110 °C. Zhruba v polovině doby sušení je otočce. Po vychladnutí uskladněte do vzduchotěsné nádoby.
***
Nakládaná jablka
V kastrolu smíchejte 100 ml jablečného octa, 100 ml vody a 50 g cukru a přiveďte směs k varu. Přidejte dobře namletý černý pepř, ¼ čajové lžičky soli a 1 čajovou lžičku hořčičných semínek. Pomocí kráječe naporcujte dvě malá jablka na tenké tyčinky (o velikosti zápalek), napresujte je do 500gramové zavařovací skleničky a zalijte horkou směsí. Nakládaná jablka si můžete vychutnat čerstvé, při uložení do ledničky nanejvýš za měsíc.
***
Sušené jablečné kroužky
Odstraňte z jablek jádřince a nakrájejte je na plátky o tloušťce asi 5 mm. Pro zachování barvy můžete ovoce ponořit do vody s citronovou šťávou, které potom sceďte a osušte utěrkou. Položte plátky do trouby na rošt tak, aby se vzájemně nedotýkaly, a sušte je na nejmenší možnou teplotu nejméně dvě hodiny. Pokud troubu nahřejete na 60 °C, jablečné kroužky budou hotové za 8 hodin.