Ráno je ráno – mnohdy líné, ale ještě častěji uspěchané. Způsob uchopení hrnku s čajem nebo kávou je tak nejspíš to poslední, co řešíte. Při stolování s puritány byste však byli pod palbou nenávistných pohledů. To kvůli způsobu, jakým berete šálek do ruky.
S největší pravděpodobností ho totiž držíte špatně. A to tak, že ho obemkete oběma rukama:
Nebo ho sevřete mezi prsty mimo ucho:
Ať už vás čeká významná společenská událost, nebo oběd s protivnou tchyní, správné držení hrnku dle společenské etikety se bude hodit. Ne všechny se ale drží stejně.
Začněme hrnkem na kávu. „Omotejte ukazovák kolem ucha a palec položte na něj. Zbylé tři prsty – prostředníček, prsteníček a malíček – schovejte do dlaně,“ radí Myka Meier, zakladatelka a ředitelka Beaumont Etiquette, školy zaměřené na společenskou i byznysovou etiketu. Mělo by to vypadat takto:
U čaje je to jiné. Jak Meier vysvětluje, „hrnek na kávu je mnohem větší a těžší než na čaj a mnohdy obsahuje více tekutiny. „Vyžaduje proto větší oporu v ukazováčku.“
Jak na to? „Ukazovák by nikdy neměl ovíjet ucho. Namísto toho by se měl potkat s palcem v uchu jako při štípnutí a prostředníček by měl tvořit podporu pod uchem,“ popisuje Meier. „Pamatujte ,štípnutí a podpora‘!“
Jedno mají káva a čaj ale společné – způsob, jakým se konzumují. Šálek berte vždy do stejné ruky, aby se rty otiskly na stejné místo okraje. A to konkrétně 90 stupňů od ucha. Jinak řečeno, pokud nosíte rtěnku, měl by na šálku zůstat jediný otisk.
Několik drobných doporučení na závěr – kávu míchat pouze dopředu a dozadu (roztáčet vír je nepřípustné) a lžičku nikdy neoklepávat hlasitě o okraj hrnku. A už vůbec ne ji olizovat!
A jak se to má se zdviženým malíčkem? Meier je nekompromisní: „Nikdy!“
---
Mimochodem, když budete tápat, zkuste tohle:
Tím byste neměli nic zkazit.
Zdroj: Cosmopolitan