Až budete mít dneska cestu kolem kompostu, omrkněte, co jste do něj o víkendu vyhodili. Čistili jste zahrádky od plevele? V tom případě se šance na pozoruhodný objev zvyšují. Oním plevelem totiž může být superpotravina s úžasnými léčivými vlastnostmi!
Šrucha zelná (Portulaca oleracea) je rostlina s těžkým životním údělem. Lidé s ní zachází neomaleně – většinou ji vyškubnou z hlíny v domnění, že zapleveluje zahrádku. Přitom by si zasloužila uznání. Za úžasnou chuť a blahodárný vliv na lidský organismus.
Výživoví poradci ji doporučují ke konzumaci díky bohaté škále živin. Jeden hrnek šruchy zelné obsahuje 28 mg vápníku, 29 mg hořčíku, 19 mg fosforu a 212 mg draslíku. Odborný časopis The Journal of the American College of Nutrition zase poukazuje na přítomnost omega-3 mastných kyselin – už 100 g dodá tělu zásobu 300 až 400 mg alfa-linoleové kyseliny. Tedy daleko více než špenát.
Ještě nekončíme. Šrucha rovněž vyzbrojí náš imunitní systém. Ve 100 gramech rostliny najdeme asi 12,2 mg vitaminu E, 26,6 mg vitaminu C, 1,9 mg betakarotenu a 14,8 mg glutathionu.
A jedeme dál. Výzkumníci se nechali slyšet, že denní konzumace šruchy zelné může zamezit bolestem hlavy díky přítomnosti hořčíku. Ten prospívá také srdci a může snížit vysoký krevní tlak. Pomůže i lidem s cukrovkou, neboť kontroluje hladiny cukru v krvi.
Šruchu zelnou ve skutečnosti používá řada restaurací a její pěstování nevyžaduje přehnanou péči. Nepotřebuje moc vody a často roste i mezi betonovým panely chodníku. Vyskytuje se v Evropě, USA, Kanadě, Austrálii a jižní Africe. Skvěle chutná uvařená, ale můžete ji slupnout i syrovou.
Šrucha zelná. Dvě slova, která byste si pro jejich nezměrný zdravotní dopad měli zapamatovat.
Podívejte se, jestli vám šrucha neroste na zahrádce:
Zdroj: Elite Readers