Není plast jako plast. To lze vyčíst už jen z plastových obalů, na kterých najdete různá označení. Právě ta by neměla uniknout vašemu oku. Některé plasty mohou uvolňovat karcinogenní či jedovaté látky. Pojďte se s námi naučit tyto značky rozlišovat.
PET nebo PETE
Toto označení najdete na většině plastových lahví s vodou a jinými nealkoholickými drinky. Měly by být na jedno použití – s opakovaným použitím se zvyšuje riziko uvolňování a množení bakterií. Z těchto lahví mohou unikat těžké kovy a chemikálie, které narušují hormonální rovnováhu.
HDP nebo HDPE
Asi nejbezpečnější plast vůbec. Nevypouští prakticky žádné chemikálie. Proto zdravotníci doporučují pít vodu z lahví, které jsou takto označeny (je ta nejčistší, kterou v supermarketu seženete). Tento plast vyniká i větší odolností, proto se používá při balení mléka, saponátů, olejů, hraček a některých sáčků.
PVC nebo 3V
Vyjímá se svou pružností, na což ale doplatí zákazník kupující oleje na vaření, zubní kroužky, potraviny v průhledných obalech nebo hračky pro děti a zvířata. Unikají z něj totiž dvě jedovaté chemikálie, které ovlivňují hormony v těle. Odborníci doporučují se plastům s označením PVC nebo 3V vyhnout, pokud to jde.
LDPE
Nevyzpytatelný plast. Při balení vody ani potom neplechu nedělá, ale výrobci ho mají přesto zakázaný. Ovšem jídlo v něm zabalené není nic, co by lidský organismus ocenil. Může totiž nasáknout chemické látky, které tento materiál uvolňuje.
PP
Kvůli tomuto označení nemusíte přestávat jíst jogurty ani pít sirupy. Tento bílý nebo průsvitný polypropylenový plast skvěle odolává horku, takže by se při kontaktu s plotýnkou neměl rozpustit. Proto je relativně bezpečný. Potraviny jsou v něm jakoby zakonzervované – neprojde přes něj vlhkost, mastnota ani chemikálie.
PS
Polystyren nejspíš znáte. Vyskytuje se ve fastfoodových „takeaway“ krabičkách, v platech na vejce nebo plastových příborech. Při zahřátí vypouští některé karcinogenní látky, proto je absolutně nevhodný pro pravidelné použití.
PC nebo plast bez označení
K anonymitě má své důvody – jde o jeden z nejnebezpečnějších plastů, se kterým se můžete setkat. Využití nachází v továrnách na lahve pro sportovce nebo na potravinové obaly. Tato kategorie je poměrně široká – zahrnuje materiály obsahující polykarbonát (PC) a „jiné“ plasty – a tak nelze informace o recyklaci nebo opětovném použití standardizovat. Co ale uvést lze, že tyto plasty s příměsí BPA (bisfenolu A) mohou uvolňovat chemické látky do jídla a pití. Ruce od nich pryč!
Mohlo by vás zajímat:
Zdroj: Bright Side