Legendární pohádka Mrazík se natáčela už v roce 1964, ale to nemění nic na tom, že je mezi diváky dodnes velmi oblíbená. Všimli jste si ale někdy, co na konci filmu, kdy probíhá svatební hostina, novomanželé degustují? Jaké pochoutky si dopřávají? Prozradíme vám dokonce recepty!
Když se natáčela legendární pohádka Mrazík, bylo představitelce Nastěnky, herečce Nataliji Sedych, pouhých 14,5 roku. Ivánek, herec Eduard Izotov, byl mnohem starší. Bylo mu v té době už šestadvacet.
Zlá a ošklivá Marfuša, sestra Nastěnky, ve skutečnosti vůbec tak ošklivá nebyla a herečka Inna Čurikovová udělala nakonec ze všech tří hlavních představitelů tu největší filmovou kariéru.
V pohádce ale samozřejmě vše skončilo tak, jak má a dobro zvítězilo nad zlem. Nastěnka si tedy mohla vzít Ivánka a nad stolem plným ruských dobrot hodovat na svatbě až do rána.
Pojďte si společně s námi připravit svatební menu podle této legendární pohádky.
Boršč
Suroviny:
250 g hovězí kližky
250 g hovězího předního s kostí
250 g vepřové plece
5 kuliček nového koření
10 kuliček pepře
5 bobkových listů
1 cibule
50 g mrkve
50 g celeru
50 g petržele
150 g hlávkového zelí
1 velká brambora
2 ks vařené červené řepy
400 g krájených rajčat (1 konzerva)
100 g slaniny
2 PL sladké mleté papriky
1 citron (nebo vinný ocet)
1 kysaná smetana
sůl
pepř
Postup:
Maso zalijeme dostatečným množstvím studené vody, cca 2,5 l, přidáme koření, osolíme a přivedeme k varu, plamen zmírníme na minimum a necháme asi dvě hodiny táhnout (mírně pobublávat). Během varu sbíráme z hladiny polévky vzniklou pěnu.
Špek nakrájíme na kostičky, orestujeme, jakmile pustí tuk, přidáme na kostičky nakrájenou zeleninu, orestujeme, přidáme konzervu krájených rajčat i se šťávou, ochutíme mletou paprikou a restujeme.
Z vývaru vyjmeme vařené maso, které nakrájíme na kostičky a vrátíme do vývaru společně se zeleninou a vařenou, na kostičky pokrájenou červenou řepou, společně provaříme asi 15 minut, dochutíme solí, pepřem, citronovou šťávou nebo trochou octa. Boršč podáváme s kysanou smetanou.
Pelmeně s kysaným zelím
Suroviny:
50 g másla na přelití
mouka pšeničná hladká
6 lžic vody
2 ks vajec
500 gramů mouky pšeničné hrubé
pepř černý mletý
sůl
Na náplň:
250 gramů pečeného vepřového masa
trocha vychladlého masového vývaru
1 ks cibule
200 g dušeného kysaného zelí
Na omáčku:
1 lžíce plnotučné hořčice
4 lžíce vody
2 lžíce octa
Postup:
Z hrubé mouky, vajec a vody vypracujeme hladké těsto a necháme ho na válu 30 minut odpočinout. Mezitím umeleme vychladlé pečené maso s oloupanou cibulí a promícháme s dušeným zelím nakrájeným na drobné kousky. Směs osolíme, opepříme, přilijeme trošku vývaru a vše promícháme na hladkou hmotu.
Odpočinuté těsto rozválíme na pomoučeném válu na tenký plát a skleničkou z něj vykrájíme kolečka o průměru asi 7 cm. Rozdělíme na ně připravenou masovo-zelnou nádivku, kolečka v půlce přeložíme a okraje těsta k sobě dobře přimáčkneme.
Pelmeně vložíme do hrnce s vroucí osolenou vodou a vaříme 12 minut. Vyjmeme je děrovanou naběračkou, necháme odkapat, rozdělíme na talíře a přelijeme rozehřátým máslem. Podáváme je s miskou se směsí octa, vody a hořčice, do které si každý pelmeně namáčí.
Šči
Suroviny:
500 g hovězí maso
500 g kysané zelí
1 cibule
1 lžíce hladká mouka
2 lžíce tuk
2 lžíce rajský protlak
sůl
pepř mletý
bobkový list
maso vepřové nebo skopové
1 ks kořenová zelenina
Postup:
Do vroucí vody dáme vařit maso. Když je poloměkké, přidáme zelí a vaříme společně s masem doměkka. Zvlášť osmahneme pokrájenou zeleninu a cibuli, přidáme rajčatový protlak a 20-30 minut před koncem varu je přidáme do polévky spolu s bobkovým listem, pepřem, solí a zásmažkou. Povaříme.
Před podáváním buď maso rozporcujeme a podáváme se šči, nebo je vyjmeme a podáváme zvlášť s pikantní omáčkou.
JAK VYPADALO SVATEBNÍ MENU ZE SLAVNÉ ČESKÉ POHÁDKY? PODÍVEJTE SE!