Co se stane vašemu tělu, když budete pít jenom kolu?

Připomíná vám barva koly zubní kaz? Popřemýšlejte nad tím...
Zdroj: Besiktas-haberleri.com

Možná si tento experiment pamatujete ještě ze základní školy: učitel vhodil zub na 24 hodin do hrnečku s kolou a nechal své žáky před noc dumat nad tím, co se stane. Druhý den vylovil z nádoby černé a zkažené „cosi“. Devastující účinky perlivého nápoje potvrdilo i kreativní vědátorské duo AsapSCIENCE v novém videu. Kola z vás udělá obézní lidi trpící srdeční arytmií, závratěmi a zkaženým chrupem, vzkazuje.

Barbara Lorenzová
Barbara Lorenzová 03. 03. 2018 20:43

Kanadská dvojice Mitchell Moffit a Gregory Brow chtěli přinést autentické a relevantní informace, a tak experiment s kolou provedli sami na sobě. Na týden vyměnili vodu za černý nápoj.

Nasoukali do sebe rovných 5 432 tekutých kalorií, což se projevilo bezmála kilogramovým přírůstkem na váze. Z pouhopouhé koly. Pro srovnání: průměrný denní příjem kalorií u třicetiletého muže s výškou 180 cm a váhou 80 kg je něco kolem 2 100 kalorií. Pokud by takto autoři videí pokračovali celý rok, zatížili by svoje tělo vahou pěti a půl kamenů.

Děsivé, že? O to více překvapuje, že za lahev koly je ochotno denně zaplatit více než 1,8 miliard lidí. Co je ještě děsivější, že devastujících účinků koly je daleko víc:

1. Kazí zuby

Kyselinotvorná kola se uvnitř úst přilepí na zubní sklovinu a způsobuje erozi. Současně se začnou mikroorganismy v zubním plaku živit přítomnými cukry. A odstartují tvorbu zubních kazů.

2. Tvoří v těle tukové zásoby

Podle studií může konzumace perlivých, kyselinotvorných nápojů snížit výkonnost hormonů, které nám říkají, kdy přestat jíst. To vede – bingo – k přibírání. Až jedna pětina případů tloustnutí v USA mezi lety 1977 a 2007 se připisuje právě perlivým drinkům.

Výzkum prováděný Yaleovou univerzitou zdůvodnil toto nabírání na váze především tím, že milovníci limonád neberou ohled na přidané kalorie v drincích.

Kromě toho se kukuřičný sirup s vysokou hladinou fruktózy (hlavní sladidlo limonád) nezpracovává stejně jako ostatní cukry. To může zvýšit množství jaterního tuku, a tím pádem i riziko kardiovaskulárních onemocnění. Studie na závěr konstatuje, že redukce cukru v limonádách by mohla miliony případů obezity rapidně snížit.

3. Stárne se po ní

„Telomery jsou koncové části chromozomů, které se zkracují s věkem, a ukázalo se, že jejich rychlost zkracování je skoro stejná jako u lidí, kteří pijí 600 ml limonády denně,“ uvedla dvojice.

4. „Krade“ draslík

Belmarrahealth.com

Vědátoři připomněli i příběh mladé ženy z Monaka, která byla ve svých jednatřiceti letech hospitalizována poté, co každý den po dobu 16 let pila dva litry koly. Lékaři jí diagnostikovali srdeční arytmii, extrémní deficit draslíku a vysokou náchylnost k závratím. Přitom v její rodině srdečními problémy nikdo v minulosti netrpěl. Nedostatek draslíku způsobil vysoký obsah fruktózy a kofeinu.

5. Zvyšuje chuť k jídlu

Dietní kola je trend, který se při bližším zkoumání ukazuje jako nesmyslný. Tedy pokud se jeho konzumenti a konzumentky snaží vyhnout zbytečným kaloriím. „Podle výsledků experimentů sladká chuť, ať ta přírodních nebo průmyslových sladidel, zvyšuje chuť k jídlu,“ upozorňují autoři videa. Inu, sladký život evidentně něco stojí. 

Jak obléknout velká prsa, abyste nevypadala vulgárně? Stylistka prozrazuje tipy na materiály, střihy i kouzlo vertikální linie

Jak obléknout velká prsa, abyste nevypadala vulgárně? Stylistka prozrazuje tipy na materiály, střihy i kouzlo vertikální linie

Související články

Další články