Polévka je grunt - a to i v letním období! Naše babičky moc dobře vědí, proč nám i během horkých letních dnů servírují k nedělnímu obědu trochu poctivé zeleninové polévky. Ona totiž ochladí, není těžká a pročistí vaše tělo plné zmrzlin a sladkostí.
Spousta čerstvé zeleniny
Na kvalitní domácí zeleninový vývar budete potřebovat především spoustu čerstvé zeleniny. Zelenina je samozřejmě skvělou a nenahraditelnou součástí i vývarů masových. Základem zeleninových vývarů je kořenová zelenina, tedy mrkev, celer a petržel. Dále vývaru dodá skvělou chuť cibule a česnek. Česnek však delším vařením ztrácí chuť, proto se doporučuje jej přidat až ke konci přípravy. V létě přidejte i další zeleninu podle chuti, například rajčata jsou v zeleninové polévce skvělá, kedluben, květák a podobně.
Bylinky jsou skvělou volbou
Součástí domácích vývarů jsou také bylinky a koření. Pokud máte bylinky vlastní, máte zase o krok blíže k dokonalému domácímu vývaru. Pokud však nemáte, nezoufejte. I kupované svou úlohu splní dobře. Dejte však pozor na jejich čerstvost a v případě sušeného koření na množství přidaných solí a emulgátorů. Ideální je takový čerstvý libeček, který letní polévku dokonale provoní.
Babiččiny rady nezklamou
Zalévejte suroviny studenou vodou – chuť bude plnější a výraznější. Nechte vyvařit cibuli i se slupkou – slupka dodá vývaru pěknou barvu. Domácí vývar osolte, až když budete mít v hrnci všechny suroviny a vývar bude skoro hotový. Snímejte z vývaru průběžně vzniklou pěnu, zabráníte tak jeho zakalení. Zeleninu nekrájejte na malé kousky, nechte ji vcelku nebo na velké kusy.
Finální doladění
Do vývaru můžete přidat v podstatě cokoli, co máte rádi. Mohou to být kousky masa, oblíbená zelenina, jako je mrkev, kukuřice, hrášek, kapusta, květák a tak dále, rýže, těstovina nebo také nudle.
RECEPTY NA TY NEJLAHODNĚJŠÍ ZELENINOVÉ VÝVARY NAJDETE V GALERII: