Říká se, že se hummus poprvé objevil ve středověku někde na území dnešního Turecka. Dnes ho milují lidé po celém světě. Pokud jste mu vy ještě nepřišli na chuť, pak se ho naučte správně připravovat a buďte si jisti, že si tuhle zdravou pochoutku také oblíbíte.
Složení hummusu
Jedná se o uvařenou a rozmačkanou cizrnu, která se smíchá se sezamovou pastou zvanou tahini. Do směsi se následně přidá ještě sůl, česnek, olivový olej a nesmí chybět ani citronová šťáva.
Zdravé mlsání
Obecně platí, že cizrna je zdrojem bílkovin, díky nimž může náš organismus budovat svalovou hmotu. Ocení jej ale i ti, co jsou na sladké. V cizrně totiž najdeme i takzvané složené cukry, které pomáhají udržet stabilní hladinu cukru v krvi.
Prospěšné tuky
Najdeme v něm našemu tělu prospěšné nenasycené tuky, jako jsou například omega-3 mastné kyseliny. Dále sacharidy, prospěšné minerální látky, antioxidanty, aminokyseliny, ale i vlákninu a řadu vitaminů.
Dieta
Hummus je čistě rostlinný zdroj, který neobsahuje vůbec žádný cholesterol, takže není divu, že si tuto potravinu zamilovali vegetariáni, vegani a lidé bojující s nadváhou. Konzumovat jej mohou například i kojící ženy a vhodný je pro děti.
Výhody konzumace
Tato specialita posiluje náš imunitní systém. Díky jeho konzumaci budete mít také zdravou pleť, silné nehty a vlasy. Kromě toho je také vhodnou prevencí proti srdečním onemocněním, ale i cukrovce 2. typu.
Servírování
Hummus se dá servírovat různě. Můžete si jej dát jako hlavní chod například se zeleninou, ale vhodný je i do různých salátů či omáček. Oceníte jej i jako přílohu ke steaku, rybám či ke grilované zelenině. Můžete si z něj ale udělat i výbornou pomazánku.
NA RECEPTY Z HUMMUSU SE PODÍVEJTE DO GALERIE: