Jedním z fenoménů současné doby je řešit podmínky, ve kterých žijí zvířata. Cílem je, aby dosáhla životní pohody. Péče o zvířata by tedy měla být taková, aby se cítila dobře po fyzické i psychické stránce. Ačkoliv na tuto problematiku existují směrnice, každá země to má trochu jinak. Jak si na tom stojíme my?
„Welfare zvířat představuje dlouhodobou prioritu dozorové činnosti Státní veterinární správy (SVS). V roce 2020 provedla SVS v této oblasti více než 6800 kontrol. Procento zjištěných závad mírně meziročně kleslo. Zatímco u hospodářských zvířat z 22 % na 19 %, u zájmových zvířat z 32 % na 30 %. Nejčastějšími nedostatky byly zejména nevhodné podmínky chovu, omezování výživy a napájení či nezabezpečení zvířete proti úniku či opuštění zvířete,“ dodává tiskový mluvčí Státní veterinární správy Petr Vorlíček.
Jak se mění podmínky nosnic?
Abyste si mohli udělat lepší představu o tom, jak se vylepšují podmínky chovu hospodářských zvířat, uveďme si konkrétní příklad s nosnicemi.
„Ke konci loňského roku dosáhl počet nosnic chovaných v podlahových systémech, tedy ne v kleci, téměř 35 %. Meziročně vzrostl o 11 %. V roce 2019 jich bylo 24 %, v roce 2018 necelých 16 %. Tento trend se bude i nadále zrychlovat. Navíc se v posledních 2 letech chovatelé nosnic přizpůsobují schválenému zákazu nosnic v obohacených klecových chovech, který bude v ČR platit od roku 2027,“ objasňuje Ing. Gabriela Dlouhá, Ph.D., předsedkyně představenstva Českomoravské drůbežářské unie, z. s.
Lepší péče nejen o faunu, ale i flóru
Pozitivní trend můžeme sledovat i v péči o půdu a rostliny. Množství chemických přípravků na ochranu rostlin stále klesá. Zemědělci navíc stále více používají alternativní přípravky šetrnější k přírodě a k životnímu prostředí. V používání pesticidů je Česká republika pod průměrem Evropské unie. Ostatní členské státy vykazují spotřebu až několikanásobně vyšší.
Chcete se dozvědět víc nejen o našem zemědělství, ale také o kvalitě potravin? Navštivte Studio kvality na webu akademiekvality.cz.