Jako rostlinná droga se používá její kůra. Je pro ni charakteristický vysoký obsah antrachinonových glykosidů a tříslovin. Krušina je součástí směsí určených k redukci hmotnosti a zmírnění obtíží se zácpou. Pokud tedy potřebujete očistit své tělo, sáhněte právě po ní.
Rebarbora chudých
Jedná se o prastarou a v lékařství hojně využívanou dřevinu. Frangula alnus neboli krušina olšová se v naší přírodě vyskytuje hojně, jde o náš původní keř. Lidově je také nazývána „psí jahůdkou“ nebo rebarborou chudých. To z toho důvodu, že naši předkové si rebarboru skutečně nemohli dovolit a využívali krušinu jako náhradu.
Zápach hniloby
Krušinu poznáte podle bílých květů, plody jsou peckovice se třemi semeny. Je to listnatý keř, který najdete v lesích a snadno rozpoznáte právě díky jeho květům nebo lesklé tečkované kůře. Ta se sbírá v rozmezí duben – květen a poznáte ji jednoznačně podle toho, že po rozemnutí prsty budete poněkud zapáchat hnilobou. Kůra z krušiny je pro své projímavé účinky významnou složkou čajů na hubnutí. Využívá se také při střevních potížích, hlavně zácpě.
Čistící schopnost
Hlavním důvodem, proč se krušina uchytila v lékařském průmyslu, je její čisticí schopnost. To se týká hlavně vnitřních orgánů, jako je tlusté střevo, žaludek, žlučník a játra. Uvolňuje trávicí trakt, upravuje látkovou výměnu (správný chod metabolismu) a čistí a ředí krev.
Pozor na dávkování
Dejte si však pozor! Ve větším množství je krušina jedovatá. Dávkování se tedy doporučuje pouze střídmě a krátkodobě. Neměly by ji užívat těhotné a kojící ženy, pozor dejte i na malé děti. Ty se v domnění, že cucají bonbon, vrhnou na bobule a bohužel byly známy i případy, kdy požití plodu krušiny skončilo otravou.
Léčebná droga
Nejlepší je tedy se pro krušinu vydat do lékárny, kde je už v takové podobě, že se nemusíte bát ji užívat. Pokud byste se totiž vydala sama do přírody, kůru musíte doma uschovávat minimálně po dobu jednoho roku, aby se dala použít jako léčebná droga.