Nejlevnější a nejúčinnější léčivá zelenina, která u nás roste, je zelí. Její léčivé a ochranné spektrum je tak široké, že stojí za využití. V neposlední řadě je kysané zelí taková vitaminová bomba, která nás ochrání před chřipkou během těchto měsíců.
Co kysané zelí skrývá
Syrové zelí obsahuje vitaminy C, E, řadu vitaminů skupiny B, kyselinu listovou a pantothenovou, prvky sodík, vápník, draslík, hořčík, měď, železo, zinek, fosfor, chlór, mangan, síru a jód. Dále se v zelí nachází cholin, inulin, organické kyseliny a mnoho dalších užitečných látek.
Co můžeme pomocí konzumace zelí léčit
Sníme-li před každým slaným jídlem trochu kysaného zelí, přispíváme tím k léčbě jaterních nemocí, jako například jaterní nedostatečnost, zduřelá a opuchlá játra, počínající cirhóza, žloutenka typu A i B. Velkou úlevu přináší zelná kúra i při rakovině jater. Nutno podoknout, že léčivé účinky má zelí pouze v syrovém stavu. Naopak vařené zelí zatěžuje játra. Někteří léčitelé považují vařené zelí pro játra za jed. Vzhledem k dobrému složení sacharidů a komplexnímu působení dalších látek je pravidelná konzumace syrového nebo kvašeného zelí velice vhodná nejen pro diabetiky.
Šťávu ze zelí rozhodně nevylévejte
Již mnoho desítek let je znám a neustále prokazován výrazný léčebný účinek šťávy ze syrového zelí - 0,5 litru denně - při dně, všech formách revmatismu a artróze (společně se šťávou z celeru). Je-li organismus překyselen či vás pálí žáha, pomůže vypít 2 - 3 dcl šťávy ze syrového zelí. Kysané zelí příznivě působí na trávení v žaludku a na činnost střev, údajně i při chudokrevnosti a plicních chorobách.
Zbavíte se odpadu z těla
Prospěšná je i konzumace zelí při ledvinových chorobách, zelí napomáhá lepšímu vylučování odpadních látek. Své místo má i v kosmetice tím, že čistí krev a mění metabolismus buněk, působí omlazujícím vlivem na pleť a pokožku, činí ji vláčnou a částečně vyhlazuje vrásky.