Poctivost a tradice se vrací na výsluní. Po porevoluční euforii z přílivu zboží všeho druhu a prokouknutí pastí marketingových kampaní se obracíme k léty prověřenému. Do kosmetické rutiny se vrací příroda, do regálů produkty na váhu a do kuchyní plody našich zahrádek. Stejně jako starý dobrý kvásek, z nějž blogerka Juliana Fischerová krmí své bochníky i Instagram s 13,5 tisíci fanoušky. Poradila nám, kde v Praze i jinde v Česku sehnat dobrý pecen.
1. Pekárna Praktika
„Po všech stránkách nejlepší a nejzajímavější chleba. Tomáš Solák peče pouze z tmavé bio mouky od malého pěstitele a díky tomu má chleba neuvěřitelně zajímavou chuť i strukturu. Bílou mouku u něj nenajdete ani v dalším pečivu.“
2. Eska
„Klasický český kvasový chleba pečený v peci na dřevo. Má hodně tmavou kůrku, což někteří milují, jiní nesnesou. Mimo Esku ho koupíte i v Našem masu.“
3. Pekárna La Bottega
„Peče fajn italské pečivo, hlavně pšeničný chléb Altamura. Je to něco úplně jiného, suššího a sladšího než český chléb, ale pro zpestření chlebového života je fajn. Také pečou z kvasu.“
4. Slovenská pekárna
„Pro rohlíky (pokud sama nepeču) chodím do Slovenské pekárny, jsou akorát slané, vláčné, křupavé, máslové a ještě si k nim nechám navážit čerstvou brynzu, kterou majitelé dováží.“
Mimopražské pekárny, co stojí za pozornost
„Mimo Prahu je fajn třeba mikropekárna Laskominy od Maryny v Brně. Jako malá jsem měla moc ráda Pekařství Masařík u Uherského Hradiště, v Plzni byl výtečný kvasový chléb od Seberů a na horách Mašek, který zaváží i některé prodejny v Praze. Jinak je mnoho regionálních pekáren, kde pečou dobrou českou klasiku. To spíš v Praze je jí málo.“
Extra tip: Farmářské trhy
„Dobrý kvasový chléb se dá sehnat na farmářských trzích, kde je na výběr mnoho pekáren. Koláčkova pekárna se specializuje jen na žitné chleby, Opatov dělá českou klasiku a prodá i kvásek... Určitě je dobré se zeptat a ochutnat – leckde nabídnou. Tak se dá vybrat lépe než poslepu nebo po hmatu, což je holýma rukama vyloženě nevhodné a těžko z toho usoudíte, jaký je chleba uvnitř (maximálně to, zda je kůrka křupavá).“
Šušká se:
V poslední době přibývá těch, co si pochvalují Antonínův chleba. Ulovíte ho v Antonínově pekařství v Praze na náměstí Jiřího z Poděbrad, u tramvajové zastávky Vršovické náměstí nebo v Sokolovské ulici v Karlíně. Jeho oblibu potvrzují každodenní fronty až ven, čehož jsme byli několikrát svědky. Podle Juliany patří ke „slušným pražským chlebům“.
***
O Maškrtnici:
Autorka blogu Maškrtnica.cz, na němž sdílí své zkušenosti s pečením z kvásku. Když se blíže seznámila s nepoužívanou domácí pekárnou svých rodičů, přeskočila jiskra. Experimenty přerostly v pečení chleba na zakázku i více než roční spolupráci s renomovaným bistrem Maso a kobliha. Spoluzaložila „kváskovou knihovnu“ Pečem pecen, sdružující majitele kvásku po celé České republice. Sledujte ji na Facebooku a Instagramu.
Autorky: Juliana Fischerová aka Maškrtnica, Andrea Vránová