Řada celiaků volí raději přípravu vlastní stravy, než by zjišťovali, zda si mohou dát něco bezlepkového v restauraci. A není se čemu divit. Vždy je nejlepší to, co si sami upečeme a navíc přesně víme, jaké jsme použili suroviny.
Když už se ale budete chtít na neprověřeném místě najíst, nestačí se ptát, zda je uvedená nebalená potravina bez lepku, chtějte vědět složení. Stále ještě ne každý číšník ví, co to znamená bez lepku a že vám může způsobit zdravotní problémy.
Pro celiaky nebo alergiky na lepek či pšenici je babí léto skvělé díky velkému množství čerstvého ovoce a zeleniny, kterými lze obohatit jídelníček o potřebné vitamíny a minerály. Jde z nich vykouzlit řadu pokrmů, při jejichž přípravě mouku nepotřebujeme. No a když přijde podzim, nemusíte se děsit. Existují i nejrůznější koláče, buchty a dezerty, na které můžete použít bezlepkovou mouku i jiné suroviny.
Tyhle recepty jsou navíc tak dobré, že si na nich pochutnají i ti, kteří se lepku vyhýbat nemusí. V každém případě je bezlepková varianta dezertů lehčí a zdravější, takže pokud chcete mlsat zdravěji, zkuste některý z nich.
Snídaňové vafle
Suroviny:
rýžová mouka 230 g
droždí 20 g
vejce 2 ks
kokosové mléko 200 ml
med 3 lžíce
sůl 1 špetka
kůra z 1 bio limetky
kokosový olej 50 ml
ovoce na ozdobu
Postup:
V menší misce nebo hrníčku si nechte vzejít kvásek (cca 5–10 minut). Do trošky kokosového mléka přidejte droždí, špetku cukru i mouky. Rýžovou mouku prosejte a postupně přidávejte ostatní suroviny. Žloutky, špetku soli, kokosové mléko, med, kokosový olej, kůru z limetky a vzešlý kvásek. Dobře promíchejte a nechte vykynout. Z bílků vyšlehejte tuhý sníh, který následně opatrně přimíchejte do vykynutého těsta. Nakonec vafle upečte v rozpáleném vaflovači. Hotové vafle ozdobte oblíbeným čerstvým ovocem a zakápněte medem nebo javorovým sirupem.
Ořechová bábovka
Suroviny:
žloutek 5 ks
cukr 20 dkg
máslo 20 dkg
mleté ořechy 15 dkg
pohanková mouka 35 dkg
mléko 250 ml
prášek do pečiva 1/2 sáčku
sníh z 5 bílků
Postup:
Vymažte a vysypejte formu a předehřejte troubu na 180 stupňů. Nejdříve utřete žloutky s cukrem a posléze i změklým máslem. Potom přidejte opatrně mléko a namleté ořechy. Do jiné misky prosypte mouku s práškem do pečiva. Smíchejte v jedno těsto. Na závěr ušlehejte sníh z bílků a opatrně ho vetřete ke zbylým ingrediencím. Nalijte do vymazané a vysypané bábovkové formy a pečte asi hodinu (opatrně zkuste špejlí, když ji vytáhnete suchou, máte hotovo, jestliže na ní ulpívají zbytky těsta, pečte ještě chvíli). Bábovku vyklopte z formy a nechte dochladnout na mřížce.
Ovocný dort
Suroviny:
bezlepková směs na piškotové těsto 250 g
rozpuštěné máslo 125 g
vejce 3 ks
med 6 lžic
špetka soli
jedlá soda 1 lžička
kousek másla na vymazání formy
trocha bezlepkové mouky na vysypání
Krém:
řecký jogurt nebo polotučný tvaroh 1 kg
med 3 lžíce
lesní ovoce a květy fialky na ozdobu
Postup:
Korpus: Všechny ingredience dejte do mísy od robota. Použijte nástavec typu metla a nechte těsto na střední stupeň zpracovat dohladka. Formu vymažte máslem, vysypte moukou a nalijte do ní těsto. Troubu předehřejte na 180 °C a pečte 25 minut. Poté korpus nechte vychladnout.
Krém: Jogurt nechte přes noc nebo alespoň 2 hodiny odkapat – na větší mísu dejte cedník, do něj vložte utěrku a do utěrky přendejte jogurt. Okapaný jogurt pak důkladně smíchejte s medem.
Na ozdobu: Vychladlý korpus hojně pomažte jogurtovým krémem a ozdobte jej ovocem a fialkami.