Nové hnutí tzv. reduktariánů odmítá zažitá dogmata typu: „Kdo konzumuje živočišné produkty, je lhostejný a souhlasí s krutostí páchanou na zvířatech i zatěžováním životního prostředí.“ „Kdo si dá maso jednou nebo dvakrát za rok, vegetarián ani vegan není.“ A podobné obrazy o těch, kteří více či méně konzumují maso, vytvořila řada veganů a vegetariánů. „Buď jíte maso, nebo nejíte,“
„My víme, že to není pravda,“ řekl deníku The Guardian Brian Kateman, spoluzakladatel hnutí reduktariánů. Tedy lidí, kteří se jednoduše rozhodli jíst maso méně.
Sám přitom na masu vyrostl – jeho častou společností byly steaky a buffalo křidýlka.
Jenže pak se mu dostala do rukou jedna kniha. A jeho přístup ke stravování se od základů změnil.
„Ty jsi snědl kousek masa?!"
„Když mi kamarád věnoval kopii The Ethics of What We Eat, zrovna jsem pojídal hamburger. Ale tu knihu jsem přečetl a nemohl jsem uvěřit tomu, že je zemědělská výroba zodpovědná za změnu klimatu a snížení biodiverzity, za špatné zacházení se 70 miliony domácích zvířat na celém světě, stejně jako za nárůst srdečních onemocnění, rakoviny a obezity.“
Když si po této zkušenosti dopřál na Den díkůvzdání kousek krocana, jeho sestra se na něj osočila. Jak si jen mohl dovolit pozřít maso po tom všem, co se dozvěděl?!
Puritánství ale není cílem reduktariánů. Ale zkrátka se snažit konzumovat to jídlo, které je dobré jak pro naše tělo, tak pro planetu.
„Jsem prospěchář. Zajímám se víc o výsledky než o procesy. Důvodem, proč lidé jedí méně masa, není získání nějakého odznaku, nějakého veřejného statusu, ale protože to má smysluplný dopad na svět,“ tvrdí Kateman.
A už jen snížení konzumace masa o 10 % by podle něj bylo obrovské vítězství.
Je reduktariánství etické?
Nad konzumací masa a živočišných produktů se ale zamýšlíme čím dál více, jak ukazují fakta. Podle Vegan Society bylo v roce 2016 3,5krát více veganů než před deseti lety. Národní zdravotnická služba odhalila, že v Británii sympatizuje s vegetariánstvím přes 1,2 milionů lidí. A podle průzkumu YouGov celá čtvrtina Britů snížila množství konzumovaného masa!
Ale stačí to? Může člověk občasně pojídat maso a stále se považovat za morálně zralého konzumenta?
Podle reduktariánů ano. „Hlavním předpokladem reduktariánů je, že vegani a vegetariáni – kteří omezili svůj příjem masa tak úspěšně, že už nejedí žádné – sdílí stejné spektrum jako ti, kteří jsou nespokojeni se zemědělskou výrobou, a proto se rozhodli jíst maso jednou za čas,“ vysvětluje Kateman. „Je to o střídmosti v běžném životě všežravců. Pokaždé, když usedneme ke stolu, hlasujeme pro záležitosti, na kterých nám záleží.“
A hlavně – na množství omezeného masa reduktariánům nesejde. „Oslavujeme každého, kdo se rozhodne snížit počet živočišných produktů, které jí – a na motivaci nezáleží.“
Hlas reduktariánů sílí
O úsilí nadace Reducetarian Foundation je slyšet čím dál víc. Vydala tematickou knihu The Reduce Solution, pořádala vlastní summit v New Yorku a její stránka překypuje videi a recepty. Sám Kateman hovořil k publiku pod hlavičkou TED Talks. A dokonce má vlastní laboratoř, v níž provádí se svým týmem behaviorální studie o tom, jak nejlépe snížit spotřebu masa.
Dopřát si jednou za čas hamburger nebo steak není něco, za co bychom se měli stydět. Jak bychom mohli – důležitá je chuť a motivace ke změně a to, že jsme ji dokázali uvést v realitu. Už snížením konzumovaného masa zpomalujeme „stárnutí“ naší planety. Ostatně jediného místa k životu, které máme.
Zdroj: The Guardian