Mák je velmi zdravou, chutnou, ale nedoceněnou českou potravinou. Málokdo ví, že takový mák obsahuje dvanáctkrát více vápníku než kravské mléko, je tedy považován za superpotravinu. Lze jej však i kvůli látkám, které obsahuje, zneužít a připravit z něj drogu. Vy si však dnes můžete upéct makový koláč pod vedením jednoho z našich nejlepších cukrářů.
Historie máku
Historie máku je dlouhá a její kořeny sahají až do dob neolitu. Svůj význam měl mák například i v antickém Řecku. Záznamy o nejstarším nálezu máku na území České republiky je z pozdní doby bronzové. V Evropě se mák jako zahradní a okrasná plodina pěstuje od středověku. Mák v minulosti sloužil i k ozdobě, jako platidlo či lék. Byl tak žádaný, že se kvůli němu vedly i války.
Mák jako potravina
Pro potravinářské účely se používají odrůdy, které obsahují nízké hladiny morfinových alkaloidů. Jde o mák semenného typu, tzv. mák setý. Bělosemenné odrůdy se pěstují zejména na vývoz. Téměř všechna produkce v ČR je určena pro potravinářství. Hlavním produktem je pouze semeno máku.
Mák jako lék
Mák je bohatým zdrojem řady minerálních látek. Za pozornost stojí především obsah vápníku. Například vápníku obsahuje 12x více než kravské mléko. Z minerálních látek je velmi vysoké zastoupení manganu, hořčíku a fosforu. Z vitaminů se mák pyšní vysokým obsahem antioxidačně působícího vitaminu E. Zajímavý je i obsah vitaminů skupiny B.
Mák jako droga
U odrůd technických máků, pěstovaných pro farmaceutický průmysl zejména v západní Evropě, je hlavním produktem makovina, což je drť makovice s částí stonku, kde je obsaženo nejvíce morfinových alkaloidů. Semeno technického máku je odpadem, který se zpeněží za hranicemi, zejména ve slovanských zemích. V západních zemích jsou makové produkty často pokládány za nevhodné, protože je mylně předpokládáno, že obsahují návykové látky.