Právě vykvétají pampelišky, které nám jasně dávají najevo, že jaro je tu a že sluníčka si teď budeme užívat dosytosti. Nejenže jsou tyto královny luk a věnečků krásné, ale dělá se z nich i velmi chutný med a v neposlední řadě léčí mnoho neduhů.
Přírodní zdroj železa
Pampeliškové listy obsahují více železa než třeba špenát. Pokud budete sbírat mladé a křupavé listy, přidáte si je do salátu a dobře ochutíte, budou chutnat jako čekanka.
Pryč s akné
Pokud máte sklon k akné nebo trpíte nejrůznějšími vyrážkami, vyzkoušejte odvar z květů pampelišek. Ten má očistné a zároveň zklidňující účinky. Vyrobíte si ho snadno, když dvě lžíce čerstvých květů spaříte vroucí vodou a necháte patnáct minut louhovat. Hotový vývar sceďte a používejte jednou denně k dočištění pleti.
Chcete zhubnout?
Prospěšný je také kořen pampelišky, který povzbuzuje metabolismus a nutí ho, aby správně fungoval.
Pampeliškový čaj
Pampeliškový čaj čistí játra a ledviny, což se příznivě projeví na stavu vaší pleti. Bude zdravá a zářivá. A jak si ho připravit? Čtvrt šálku pampeliškových listů přelijete vroucí vodou a po pěti minutách scedíte. Stačí pít jeden šálek po ránu.
Lék na cukrovku
Stonek pampelišky je prospěšný pro diabetiky, protože obsahuje inulin, který snižuje hladinu cukru v krvi. Snězte denně pět stonků pampelišek bez květů, listů i kořenů. Je sice hořký, ale zabírá.
Mastí se vám vlasy?
Pokud trpíte na mastné vlasy, vyzkoušejte pampeliškový ocet. Zklidní podrážděnou pokožku hlavy a ta se nebude tak mastit. Do lahve s vinným octem vložte patnáct pampeliškových lístků a čtyři květy. Pak ji uzavřete, uložte na deset dní na slunné místo a denně protřepávejte. Hotový ocet sceďte do čisté lahve a přidejte pampeliškové listy. Pampeliškový ocet používejte k oplachování vlasů po mytí.
Na spáleniny
Spálilo vás první jarní sluníčko nebo poštípal hmyz? Dva šálky květů a listů pampelišky spařte čtyřmi šálky horké vody. Nechte deset minut louhovat, následně vychladlou tekutinu dejte do rozprašovače a aplikujte na postižené místo.