Základem propolisu je lepkavá směs pryskyřic z právě vyrůstajících pupenů dřevin a květů. Včely tuto směs sbírají a metabolicky zpracovávají s voskem na propolis. Ten jim slouží k zateplování různých trhlin, škvír, spár a dalších netěsností v úlech. Jinak se propolis používá i v léčitelství, farmacii i kosmetickém průmyslu.
Barva a konzistence
Propolis je vláčná lepkavá hmota zbarvená do žlutohněda až tmavěhněda. Když ho přesunete do ledničky či chladnějších prostor, stane se z něj křehký až drobivý materiál. Včelí úl vyprodukuje za rok průměrně asi jen 3 dkg propolisu. Včelaři pak získávají propolis seškrábnutím z krycích latěk nebo okének úlu do nádobky.
Historie využití propolisu člověkem
Propolis má v lékařství více než 5 000 let starou tradici. Prokázal svou schopnost ničit všechny mikroorganismy, které negativně působí na zdraví člověka, proto se stal velmi oblíbenou látkou egyptských faraonů. Asyřané propolisem léčili rány a nádory a Řekům sloužil k léčbě hnisavých zánětů.
Složení propolisu
Ing. Štefan Demeter, CSs. ve své knize Apiterapie: Léčení včelími produkty uvádí, že „propolis je přírodní harmonicky vyvážená látka, která se vyznačuje protivirovými, protibakteriálními, protiplísňovými a protiparazitálními účinky. Vyznačuje se také výraznými antibiotickými a imunostimulačními účinky.“1 Jeho složení je obecně vyjádřitelné pouze přibližně, někteří autoři například uvádějí, že propolis obsahuje 40 % živicových a balzámových látek, jinde najdeme údaje o 50 až 80 % těchto látek.
Vlastnosti propolisu
Stejně jako složení různých propolisů není vždy identické a záleží na tom, z jakých dřevin a rostlin byly pryskyřice sbírány, mohou se i vlastnosti propolisu mírně lišit v závislosti na koncentraci jednotlivých látek.
Velmi pěkně rozdílné složení propolisu shrnuje MUDr. Jan Šmíd ve své knize Včelí produkty ve výživě a lékařství: „Mohutnost jeho účinků protimikrobiálních a proti plísním je silně ovlivněna zdrojem, ze kterého je sbírán. Propolis sbíraný hojně z jeřábů (Sorbus aucuparia), jeho pupenů apod. má zvláště vynikající léčivé vlastnosti proti plísním, které se pak projevují v obraně úlu před nimi. Obsahuje totiž sorbovou kyselinu, která je lékem proti plísním a nejbohatštím nalezištěm jsou jeřabiny, pupeny a všechny zdroje pryskyřice z jeřábů.“
Propolis z našeho mírného pásma obsahuje přibližně 40 rozdílných fenolových komponentů, přičemž 90 % z nich tvoří flavonoidy. Flavonoidy dodávají propolisu imunologické vlastnosti, které ve srovnání s používanými antibiotiky ukazují široké spektrum účinnosti proti bakteriím, virům plísním a houbám. Při jeho používání se dosud neprokázaly nežádoucí účinky, což nelze tvrdit o syntetických antibiotikách, v přiloženém návodu na použití konkrétního léku jsou vždy uvedeny v bohatém zastoupení. Při pokusech s propolisem se prokázal antimikrobiální účinek na mnohé mikroorganismy. Některé jejich kmeny byly zničeny v průběhu 15 až 20 minut, jiné do 5 hodin. Účinnost závisí na senzibilitě mikroorganismů a na složení a původu propolisu.
Klinické účinky propolisu
Účinky propolisu na lidský organismus jsou pečlivě zkoumány již mnoho desítek let. S dokonalejšími výzkumnými metodami se zpřesňují i výsledky, ovšem výzkum propolisu ještě zdaleka není ukončen, ba naopak – dalo by se říci, že je teprve na začátku. Již v roce 1968 popsal ve své knize Včelí produkty ve výživě a lékařství MUDr. Jan Šmíd příznivé účinky propolisu: „Účinek protivirový, fungicidní (proti houbám) a antibiotický byl ověřen četnými pokusy.“
Štefan Demeter ve své knize ve výčtu klinických účinků propolisu pokračuje, jedná se o antisklerotický efekt, protizánětlivý efekt, antitrombotický efekt, protivirový efekt a protiinfekční efekt. Ke klinickým poznatkům dodává: „Posledních 20 let se intenzivně studuje možnost využití flavonoidů při potlačení růstu viru HIV. Výzkum flavonoidů však zdaleka není ukončen. Mezi další příznivé účinky patří například protibakteriální a protialergický efekt. Působí příznivě dokonce proti vzniku osteoporózy, proti vzniku zubního kazu. Podle posledních vědeckých poznatků je až 50 % rakovinových onemocnění virového původu. V živočišné říši dokonce 70 %. Syntetické léky se vyrábějí na konkrétní druh viru, což vyžaduje velmi vysoké náklady na adekvátní množství druhů léků. Výjimečné protivirové vlastnosti propolisu, které mají širokospektrální působení na viry, vytvářejí slibné předpoklady pro jeho využití na jejich léčbu. Antibakteriální, antivirové a antiparazitární vlastnosti propolisu jsou tak účinné, že vnitřek včelího úlu je považován za mnohem sterilnější než nejčistší operační sál… Seriózní výsledky z výzkumu byly získané při pozorování 16 tisíc osob v Dánsku, podle nichž byli pacienti ošetření při různých onemocněních propolisem. Až u 95 % se prokázaly pozitivní výsledky léčení propolisem, u 3 % byl výsledek negativní a ve 3 případech se vyskytly alergie, proto muselo být léčení přerušeno. Výsledky výzkumu byly překvapující.“
Využití propolisu
Propolis může přijímat naprostá většina pacientů, ovšem pokud s ním zatím nemáte žádné zkušenosti, počítejte s případnou alergickou reakcí a svou alergii na propolis nejprve vyzkoušejte. Stačí ho nakapat na vnitřní stranu předloktí. Protože propolis je opravdu silný alergen, alergie by se měla projevit přibližně za hodinu. Pokud se alergie neprojeví, můžete s ním léčit či zmírňovat celou řadu nemocí a obtíží. MUDr. Jan Šmíd ve své knize Včelí produkty ve výživě a lékařství doporučuje následující užití propolisu: „…působí dobře proti plísňovým zánětům nohou, infekčním koutkům, proti bílé plísni na obličeji a stafylokokovým infekcím.“
Primář chirurgického oddělení nemocnice v Boskovicích MUDr. B. Handl ve své knize Včelí produkty v lékařství: Jejich význam při léčení nemocí nervových, žaludečních, reumatických, srdečních, kožních, jater, žlučníku, astma, sklerose aj. z roku 1971 uvádí: „Nejčastěji se užívá k léčení kuřích ok a bradavic. Stačí kousek propolisu přiložit na bolavé místo a ovázat. V posledních letech se zvlášť osvědčil při léčení kožních plísní a různých otlaků. Může se rozpustit v lihu a natírat nemocné místo nebo pouze v lihu rozmělnit. Dají se tímto způsobem udělat i masti.“
Primář oddělení nutriční medicíny a léčebné výživy ve fakultní nemocnici L. Pasteura v Košicích doc. MUDr. Štefan Košlík, CSc. uvádí: „Propolis se velmi osvědčil při různých, zejména zánětlivých a infekčních onemocněních.“ Propolis se může použít také po onkologických ošetřeních.
Vedoucí týmu lékařů na Institutu mikrobiologie na lékařské akademii v Polsku profesor S. Scheller zjistil, že propolis je schopen stimulovat imunitní systém tak, že zvyšuje tvorbu protilátek v našem těle, a tím zvyšuje jeho odolnost vůči onemocněním. Tak stimuluje naše tělo k uvolnění chemických látek, které chrání naše tělo před poškozením. Dospěl také k závěru, že propolis má další výhody v tom, že zlepšuje duševní, fyzickou a sexuální výkonnost a také zlepšuje a urychluje hojení poškozené tkáně.