Také jste slyšeli, že držet bezlepkovou dietu je skvělé a moderní? Vaše pleť se po ní prý pročistí, budete mít více energie a vaše pracovní výkony začnou strmě stoupat. Vždyť po celém světě ji propaguje nejedna celebrita. Ne vždy tomu ale tak je, bezlepkové potraviny by totiž měli konzumovat především ti, pro koho jsou určeny.
Myslíte si, že bezlepkové potraviny jsou mnohem zdravější a dietnější, proto je vhodné je pravidelně jíst, i když žádnou alergií na lepek netrpíte? Pak se rozhodně pletete! Místo lepku je v nich totiž velké množství sacharidů a tuků. Pokud si tedy myslíte, že díky jejich konzumaci zhubnete, tak to rozhodně ne. Samozřejmě ale neuškodí lepek v klasické stravě omezit, nejen, že se rozhodně budete cítit lépe, ale budete mít i více energie a lepší náladu.
Výběr bezlepkových potraviny
Pro ty z vás, kteří trpí intolerancí lepku je však bezlepková dieta více než nezbytná. Nemusíte se však bát, dnes už je k dostání velké množství bezlepkových potravin, ze kterých si připravíte jídlo hodné šéfkuchaře špičkové restaurace.
Pokud nevíte, kde kvalitní bezlepkové suroviny za rozumnou cenu koupit, pak vsaďte určitě na Albert. Ten nabízí celou škálu bio bezlepkových potravin pod značkou Nature's Promise, ze které si vybere opravdu každý.
A abyste věděli, jak s bezlepkovými surovinami pracovat, přinášíme vám několik receptů, přímo za použití konkrétních surovin pro celiaky právě z Albertu.
Pohanková kaše se švestkami
Suroviny:
100 g pohankové kaše NP Bio
100 g kukuřičné polenty NP Bio
300 ml plnotučného mléka NP Bio
2 lžíce javorového sirupu NP Bio
8 švestek
80 g třtinového cukru NP Bio
2 lžíce kokosového oleje NP Bio
100 ml červeného vína
2 lžičky mleté skořice
1 citron NP Bio
Postup:
Troubu předehřejte na 180 °C, horní a spodní ohřev. Pohanku smíchejte s polentou. V hrnci přiveďte mléko k varu, vmíchejte sypkou směs a za stálého míchání nechte nad mírným ohněm změknout na kaši. Oslaďte javorovým sirupem a přendejte do zapékací mísy. Švestky očistěte, vypeckujte a nakrájejte na měsíčky. Smíchejte s cukrem, olejem, vínem, skořicí a citronovou kůrou. Směs přendejte na hotovou kaši, vložte do trouby a pečte 20 minut. Podávejte ihned po upečení.
Pohankové lívanečky s tvarohem
Suroviny:
Korpus:
1 banán
100 g bezlepkových pohankových lupínků Nature’s Promise
1 banán
1 vejce
Na ozdobu:
1 vanička tvarohu
med
ovoce dle chuti
ořechy
Postup:
Troubu předehřejte na 180 °C. Banán rozmixujte na pyré a přesuňte do mísy. Přidejte lupínky a vejce a směs důkladně promíchejte. Na plech vyložený pečicím papírem nanášejte lžící těsto ve tvaru placiček. Pečte 20 minut. Tvaroh promíchejte v misce a podle chuti doslaďte medem.
Upečené placičky vyjměte z trouby a nechte vychladnout. Ovoce nakrájejte na malé kousky a ořechy nasekejte. Placičky potřete tvarohem. Dozdobte ovocem a oříšky.
Bezlepkové těstoviny s kouzelnou omáčkou
Suroviny:
1 balení těstovin bez lepku Nature's Promise
4 lžíce olivového oleje
2 šalotky
3 stroužky česneku
2 menší cukety
400 g krájených sterilovaných rajčat
3 větvičky čerstvého tymiánu
400 g ricotty
sůl
Suroviny:
Těstoviny uvařte dle návodu. Jednu naběračku vody odeberte a zbytek slijte. Těstoviny zakápněte trochou olivového oleje, promíchejte a dejte stranou. V pánvi zpěňte na oleji šalotky a česnek. Po pár minutách přidejte na půlměsíčky nakrájené cukety. Orestujte, vložte rajčata, tymián a podlijte vodou z těstovin. Duste 20 minut. Přidejte ricottu, sůl, zamíchejte a nechte vychladnout. Poté rozmixujte ponorným mixérem a smíchejte omáčku s těstovinami.
Další bezlepkové recepty od Albertu naleznete ZDE!