V těchto horkých letních dnech se určitě nikomu z vás nechce trávit čas u rozpálené trouby. Pokud se i přesto nechcete obejít bez moučníků, zkuste jejich nepečenou variantu. V Čechách jsou nepečené dezerty velmi oblíbené. Piškoty prokládané zakysankou a ovocem svou jednoduchostí dostanou snad každého. Tak proč si neužít sladké léto a navíc téměř bez práce?
Jednoduché prokládané moučníky se vyrábí po celém světě, zářným příkladem je italské tiramisu z cukrářských piškotů a mascarpone nebo oblíbené trifle, kde se vrství předpřipravený piškot, oblíbený krém a ovoce do velké skleněné mísy, aby vynikly jednotlivé vrstvy.
Bez pečení můžete dokonce připravit i slavnostní dort. A současným hitem jsou raw dezerty.
1. Letní piškotový chlebíček
Oblíbené piškotové dortíky k nám dorazily nejspíše z Itálie po vzoru známého tiramisu. Tahle verze vám ho jistě připomene.
Doba přípravy: 30 minut
Ingredience:
375 g mascarpone
160 ml + 250 ml navíc smetany (30%)
2 lžíce přírodního krupicového cukru
18 ks cukrářských piškotů
250 ml dezertního vína
250 g jahod, očištěných a nakrájených na plátky
300 g čerstvých malin
1 lžíce prosátého moučkového cukru
Postup:
Mascarpone, 160 ml smetany a cukr ušlehejte, až se vytvoří měkké špičky. Dejte stranou. Chlebíčkovou formu o rozměrech 13 x 30 cm vyložte fólií a tu nechte přečnívat přes okraje. Polovinu piškotů namočte do vína a rozložte po dně.
Pokryjte polovinou jahod a malin, potřete polovinou ušlehaného mascarpone (vyšleháním bude nadýchané) a vrstvy zopakujte. Poslední vrstvu tvoří piškoty. Navrch přetáhněte fólií a na ni položte něco těžkého, třeba konzervy, abyste dezert zatížili. Nechte nejméně 8 hodin, lépe přes noc, chladit. Vyklopte a podávejte přelité lehce ušlehanou zbylou smetanou.
2. Tiramisu
Kombinace kávy a smetanového sýra si rychle našla své příznivce po celém světě. Ale dejte si pozor na české náhražky. Opravdové tiramisu totiž připravíte jedině s mascarpone.
Doba přípravy: 2 hodiny
Ingredience:
200 ml silného espressa
50 ml amaretta
2 ks žloutku
50 g krupicového cukru
500 g mascarpone
100 ml smetany ke šlehání
20 ks cukrářských piškotů
2 lžíce kakaového prášku
Postup:
Připravte si espresso nebo silnou kávu podle svých možností. Postačí i rozpustná. Smíchejte ji s amarettem a nalijte do větší misky.
Žloutky s cukrem smíchejte v ohnivzdorné misce a šlehejte ve vodní lázni. Když směs zesvětlá a zhoustne, máte hotovo. Sundejte misku z vodní lázně, a pokud není skleněná, zchlaďte ji, ať se žloutky nepřehřívají.
Rozmíchejte mascarpone a pomalu do něj přidávejte žloutkový krém. Pečlivě vyšlehejte, aby se obě hmoty spojily. Ušlehejte šlehačku a přimíchejte ji k mascarpone se žloutkovým krémem. Snažte se zachovat vzduchové bublinky. Jde vám přece o lehký, nadýchaný krém.
Nachystejte si hranatou misku nebo pekáček a můžete se pustit do skládání piškotů. Cukrářské piškoty namáčejte do kávy s amarettem a skládejte je vedle sebe do pekáče.
Když spotřebujete polovinu piškotů, přelijte je polovinou krému. Vyskládejte na něj druhou vrstvu namočených piškotů a přelijte je zbylým krémem.
Přes sítko poprašte tiramisu kakaem a nechte v lednici alespoň tři hodiny chladit.
3. Čokoládová placka s mascarpone a ovocem
Lehký nepečený dort s mascarpone a ovocem vám zaručeně bude chutnat. Navíc není náročný na přípravu.
Doba přípravy: do hodiny
Ingredience:
Korpus:
250 g rozdrobených zázvorovo-oříškových sušenek
200 g rozpuštěné hořké tmavé čokolády
Náplň:
500 g mascarpone
šťáva a nastrouhaná kůra ze dvou limetek
3–4 zarovnané lžíce moučkového cukru
3 lžíce hladkého malinového džemu
1 ks oloupaného a nasekaného manga
125 g malin
dortová forma 20 cm v průměru, vyložená potravinovou fólií
Postup:
Nadrobené sušenky smíchejte s rozpuštěnou čokoládou a dobře promíchejte tak, aby se kousky obalily v čokoládě. Vlijte směs do formy a obrácenou lžící ji pevně vmačkejte na strany a dno. Formu chlaďte, dokud čokoláda neztuhne.
Vyjměte korpus z formy, opatrně odstraňte fólii a položte jej na servírovací talíř.
Vyšlehejte dohromady mascarpone, šťávu a kůru z jedné limety, moučkový cukr a směs nalijte na korpus.
Našlehejte džem s 1 lžící vařící vody pro zjemnění, potom vmíchejte mango a maliny. Naneste ovocnou směs lžící na krém a poprašte zbylou limetovou kůrou.
4. Želé z krvavého grapefruitu a vodky s malinami
Proč si nepřipravit pro slavnostní den netradiční pití ve formě želé? Hosty určitě zaujme a účinky má stejné jako v tekuté formě.
Doba přípravy: do 2 hodin
Ingredience:
1/2 hrnku vody
2 lžíce želatiny v prášku
2 hrnky šťávy z krvavého grapefruitu
100 g cukru krupice
1/4 hrnku vodky
čerstvé maliny a malinový sorbet
Postup:
Do malé misky dejte vodu, přidejte želatinu a nechte ji nasáknout. Do malého hrnce dejte grapefruitovou šťávu, přisypte cukr a na mírném ohni nechte cukr úplně rozpustit.
Do horké šťávy přidejte želatinu a míchejte, dokud se úplně nerozpustí. Sundejte z plotny a nechte vychladnout. Vmíchejte vodku.
Želatinovou směs nalijte do formiček a nechte v lednici ztuhnout.
5. Raw borůvkový dort
Přírodní rozpustná vláknina jménem psyllium má oproti tradiční želatině spoustu skvělých účinků. Raw kaše jsou díky ní daleko jemnější a krémovější.
Doba přípravy: nad 2 hodiny
Ingredience:
1 hrnek datlí
1 hrnek mandlí
1 špetka soli
240 g kešu
2 lžíce citronové šťávy
6 lžic kokosového oleje
120 ml kokosového mléka
4 lžíce medu nebo javorového sirupu
50 g borůvek
1 lžička psyllia
Postup:
Datle zalijte vařící vodou a nechte 15 minut odstát. Do mixéru přesuňte mandle a promixujte je nadrobno. Přidejte slité datle a rozmixujte v pastu. Pastu natlačte do dortové formy vyložené pečicím papírem a odložte do mrazáku.
Kešu, namočené přes noc ve vodě, slijte a dejte do mixéru. Přidejte citronovou šťávu, kokosový olej, kokosové mléko, med a borůvky a mixujte 5 minut, dokud nebude ze všeho hladký krém. Pokud máte psyllium, namočte ho na 2 minuty do pěti lžic vody a počkejte, dokud se z něj nestane gel. Dvě lžičky pak přidejte do směsi a promixujte dohladka. Celý krém nalijte na základ a dejte do mrazáku aspoň na 4 hodiny.
Přesuňte dvě hodiny před podáváním do lednice a před servírováním ho nechte odpočívat venku tak deset minut.