Klasické štědrovečerní menu už se dnes tolik nenosí. Kapra mnoho z nás nahrazuje řízkem, rybí polévku hrachovkou a místo štrúdlu si dáváme tiramisu. Pojďme se teď zase vrátit v čase za tradičními recepty.
Štědrovečerní večeře našich předků byla paradoxně chudší i bohatší zároveň. Obvykle se podávalo pět až sedm chodů, jejichž složení se odvíjelo od finančních možností rodiny. Takže někde si užívali pečených šneků či raků, zatímco jinde museli vystačit s hrachem, houbami a sušeným ovocem.
Vánoční kuba
Pojďme se teď ale zastavit u jednoho báječného receptu, na který se v některých domácnostech taktéž zapomíná. A je to velká škoda. Je jím vánoční kuba. Houbový kuba je klasické české vánoční jídlo. Tradičně se podává jako polední jídlo na Štědrý den, naši předci jej často ale jedli i mimo sváteční časy. Má mnoho krajových variant - někde se do něj přidává sádlo, jinde škvarky, někdo ho zase zapéká.
Suroviny:
400 g krup
100 g vepřového sádla
1 velká cibule
100 g sušených hub
kmín
majoránka
pepř
1 palička česneku
Postup:
Kroupy propláchneme vodou a vaříme v osolené vodě s kmínem.
Mezitím si namočíme sušené houby do vody a necháme nabobtnat. Nakrájíme cibuli na drobno, česnek rozmačkáme.
V hrnci osmahneme na sádle cibulku a houby. Vše smícháme s kroupami a dochutíme kořením podle chuti. Poté připravenou směs vložíme do pekáče vymazaného sádlem a pečeme cca 15 minut.
Podáváme bez přílohy pouze s kyselou okurkou.
Štědrovečerní česká klasika
Připomeňme si, že smažený kapr se k nám dostal z Rakouska, a byť ho má ve své slavné kuchařce již Rettigová, národním vánočním jídlem se stal až po druhé světové válce, kdy díky stále oblíbenějšímu smažení rychle vytlačil starší a pracnější úpravu ryb, tedy kapra na modro či kapra na černo.
Suroviny:
800 g kapra
4 vejce
strouhanka
hladká mouka
sůl
Na salát:
500 g brambor
250 g sterilované kořenové zeleniny (mrkev, celer, petržel)
60 g sterilovaného hrášku
60 g cibule
4 menší kyselé okurky
2 vejce natvrdo
majonéza
cukr
pepř
sůl
ocet (ocet a cukr můžeme nahradit lákem z kyselých okurek)
plnotučná hořčice
Postup:
Salát si připravíme nejlépe den dopředu. Nejprve uvaříme brambory ve slupce a necháme vychladit.
Do mísy vložíme okapanou sterilovanou zeleninu, hrášek, na jemno nakrájenou cibulku, kyselé okurky a na kostičky nakrájené vařené vejce. Vychladlé brambory oloupeme, nakrájíme na kostičky a přidáme do mísy.
Z majonézy, hořčice, soli, pepře a nálevu z okurek si připravíme zálivku, kterou za stálého míchání přidáváme do salátu, aby jeho konzistence byla přiměřeně hustá.
Kapra řádně opláchneme, zbavíme nečistot, vykostíme a vytvoříme filety. Lehce nasolíme a dáme přes noc naložit do mléka.
Takto připravené filety obalíme v trojobalu (mouka, vejce, strouhanka) a smažíme na rozpáleném oleji dozlatova.
Na talíři tvoříme polévkovou naběračkou bochánky z bramborového salátu, zdobíme snítkou petrželové natě a podáváme se smaženým kaprem.
Zapomenutí šneci
Jednu z oblíbených vánočních specialit podávaných v bohatých rodinách představoval tucet pečených šneků. Tato tradice se po válce téměř vytratila, doma šneky skoro nikdo nedělá a také v restauracích se vyskytují poměrně zřídka.
Suroviny:
24 ks šneků
50 g sýra gouda
máslo
sůl
pepř
provensálské koření
Postup:
Šneky vhodíme do neosolené vroucí vody a uvaříme doměkka.
Poté vyjmeme pinzetou z ulity, očistíme a nameleme na jemno. Přidáme měkké máslo, sůl, pepř a špetku provensálského koření.
Ulitu zbavíme nečistot, můžeme ji i vyvařit, a plníme připravenou směsí ze šneků a koření.
Šneky zapékáme v troubě při cca 160 °C 8-10 minut.
Jako přílohu doporučujeme česnekovou bagetku.
Rybí polévka
Rybí polévka je tradiční polévkou české národní kuchyně podávanou také tradičně při štědrovečerní večeři. Připravuje se z hlav a kostí kapra, z kořenové zeleniny, vody a z koření, podle chuti lze také použít jikry a mlíčí, kapří maso, smetanu nebo bílé víno.
Suroviny:
3 rybí hlavy
1 větší mrkev
1 celer
1 kořen petržele
1 cibule
sůl
pepř
jikry a mlíčí
3 housky
Postup:
Hlavy, kousky ryby a zeleninu dáme vařit do 1,5 l studené vody. Přivedeme k varu a vaříme na mírném ohni 45 minut.
Vývar přecedíme, maso z ryby, jikry a mlíčí i vařenou zeleninu naškrábeme nožem a vložíme zpátky do vývaru.
Polévku zahustíme světlou máslovou jíškou a necháme ještě lehce provařit.
Na másle dozlatova osmažíme na kostičky nakrájenou housku, kterou vložíme na ubrousek, abychom ji zbavili tuku. Takto připravenou houskou sypeme polévku a můžeme dozdobit snítkou petrželové natě.