Velikonoce se blíží a obchody přetékají čokoládovými zajíčky a beránky na všechny způsoby. Víte ale, co vlastně symbolizuje beránek a symbolem čeho je velikonoční zajíček?
Dva nejznámější zvířecí symboly Velikonoc jsou bezesporu velikonoční beránek a zajíček. Každý symbolizuje něco jiného, ale oba mají o těchto svátcích jara svou nezaměnitelnou roli.
Beránkové varianty
Těžko si představíme Velikonoce bez voňavého upečeného beránka na slavnostním stole. Existuje obrovské množství receptů, rodinných, moderních i tradičních, které klasického beránka povznáší na jiný level.
Nevinnost a poslušnost
Beránek symbolizuje v židovské tradici Izrael jako Boží stádo, které vede Hospodin, v křesťanství zase památku Ježíše Krista, který byl čistý, nevinný a poslušný. Beránek je obětován a jeho krev zachránila pokřtěné od hříchů.
Kdysi a dnes
Jako obřadní pokrm je beránek známý už od středověku. U šlechty se jednalo o beránčí maso a u chudiny o jednoduché pečivo v podobě beránka. Dnes velikonočního beránka pečeme například z tvarohového, piškotového nebo šlehačkového těsta a velmi oblíbený je i beránek biskupský. Zdobíme ho mašlí a podle historických tradic by měl být součástí každého velikonočního stolu.
Zajíček jako dekorace i symbol
Zajíček se většinou používá jako oblíbená velikonoční dekorace. Pochází z Německa a k nám se dostal počátkem 20. století. Je symbolem plodnosti, štěstí a života.
Objevil se už v Bibli
Symbol zajíčka však nalezneme i v Bibli. Tak symbolizuje vše chudé, pokorné a skromné. I u nohou Panny Marie stojí bílý zajíček, poukazuje na symbol čistoty, který je nadřazený tělesnému pokušení. Dětem zajíček zase nosí čokoládová vajíčka.
Další symboly
S Velikonoci se také často spojují kuřátka. Dalším znakem toho svátku jsou nabarvená vajíčka. Ta symbolizují plodnost a úrodnost. Vyfouknutá zdobená vejce nazýváme kraslicemi. Na stole by také neměl chybět mazanec a pestrá kytice narcisů a tulipánů.