Nejkrásnější období svého života prožil herec Josef Abrhám zřejmě na rodném Slovácku. Důkazem toho je, že si přál vrátit se tam i po své smrti a spočinout v rodinné hrobce... Jak na období svého mládí vzpomínal, když byl ještě naživu? A s jakou "špínou" se musel vypořádat, když se přestěhoval do hlavního města?
Josef Abrhám (14. 12. 1939 až 16. května 2022) se ve svém profesním životě věnoval divadlu, filmu i televizní tvorbě. Měl talent na vážné i komediální role.Za dob minulého režimu byl oceněn Cenou za herecký výkon (Vrchní, prchni!) a Cenou ministra kultury (Člověk proti zkáze). Po revoluci získal Českého lva za mužský herecký výkon v Šakalích letech i Cenu Thálie za Celoživotní mistrovství v činohře.
Mládí prožil na Slovácku
Dobu prožitou na Slovácku označil Abrhám za "intenzivní". Hodiny klavíru, tenis, koupaliště, hrad Buchlov, lyžování. To vše paradoxně v blízkosti věznice, kde se odehrávaly ty největší zvěrstva vládnoucího režimu. Lidé o tom moc dobře věděli, raději si to ale nechávali pro sebe. O oplétačky s režimem nikdo nestál. Svůj domov, Zlínský kraj, opustil v osmnácti letech, kdy odešel studovat do Prahy na DAMU.
StB se snažila Josefa Abrháma zdiskreditovat
Ani Josef Abrhám neunikl v minulosti chapadlům StB. Jak uvedl deník prahain.cz, agenti státní policie se snažili najít špínu i na tomto čestném a pracovitém muži. Tyto jeho vlastnosti přitom byly, na základě mnoha svědectví, také zapsány v jeho složce. Neudával ani nepomlouval. A rozhodně nehodlal ohýbat hřbet. Takový postoj byl ale té době docela nebezpečný.
Pokoušeli se ho zdiskreditovat v souvislosti s příjmem a pašováním ilegální, protiřežimní literatury. Spolupracovník StB byl navíc od stejného fochu - byl to filmař. Josef Abrhám se snažil toto nařčení i spolu s dalšími kolegy, kteří byli označeni za takzvané západní partnery, vyvrátit. Šlo to ale velmi těžce. Musel tak kvůli tomu přijít o spoustu rolí a příležitostí.
Návrat ke svým i po smrti
Josef Abrhám se po roce a půl od své smrti vrátil na místo, kde si vždy přál spočinout. Do rodných Kunovic. Urnu s popelem nechal na hřbitov uložit jeho syn. Konečně tak mohl spočinout vedle svých rodičů a sestry Eleny v rodinné hrobce. Smuteční akt sledovala jen hrstka místních. Vše proběhlo v tichosti a důstojně.
Také se trošku vzpomínalo. "Jsem rád, že je Pepík zase zpátky doma. Ale než na hřbitově, raději bych ho viděl živého a zdravého," řekl pro Blesk.cz jeho bývalý spolužák Bohumil Švabík. "Zažili jsme spolu moc hezké časy. V jejich cihelně vyráběli tašky na střechy a z nich, z té hlíny, jsme dělali různé figurky, které se vypálily," vzpomínal na slavného spolužáka.
Na herecké mistrovství Josefa Abrháma se můžete podívat v komedii Konec starých časů, a to dnes v 15:15 na ČT1
Zdroje informací:
Slovácký.deník.cz: Intenzivní doba, říkal o mládí na Slovácku Josef Abrhám. Po smrti se sem vrátil
Prahain.cz: 4.7. 1981 - Den, kterým začala profesní katastrofa Josefa Abrháma
Blesk.cz: Rok a půl po smrti Abrháma - Tajné uložení do hrobu