Dnes má v našich kinech premiéru nový film režiséra Joachima Langa o jednom z největších manipulátorů v historii, ministru nacistické propagandy Josephu Goebbelsovi. Jak tento "kulhavý ďábel" přistupoval k politice a co považoval za silný nástroj propagandy? Nejvíce nadějí prý vkládal do rádia...
Joseph Goebbels byl říšským ministrem propagandy, zmocněncem pro vedení totální války, říšským velitelem domobrany a členem kruhu nejbližších Hitlerových spolupracovníků. A právě Vůdce ho ve své závěti jmenoval novým kancléřem. Tuto funkci zastával Goebbels pouhý jeden den.
Do politiky začlenil i marketing a psychologii
V době, kdy reklama teprve pronikala do společnosti, začal Goebbels marketing používat k propagandistickým účelům. Ve své rétorice využíval rovněž psychologii i poutavá hesla. Stranické plakáty přepracoval tak, aby vynikl jasně červený inkoust a velké písmo, které upoutaly pozornost čtenářů a nalákaly je k tomu, aby si přečetli i to, co je uvedeno menším písmem.
A to nebylo vše. Ještě své ministerstvo rozdělilna osm jednotek. Administrativní a právní záležitosti, masová shromáždění, otázky zdraví, mládeže a rasy, rádio, zahraniční tisk, filmy, umění a poslední, ochrana proti kontrapropagandě. Byl tvrdým šéfem a své zaměstnance často přiváděl do rozpaků, a to i na veřejnosti.
Rádio do každé rodiny
Za Goebbelsova působení v úřadu museli být všichni členové mediálního průmyslu - od filmařů po novináře, členy nacistického hnutí. To mu umožnilo dohled nad tím, aby se ven nedostalo nic, co by bylo v rozporu s nacistickou doktrínou. Kupříkladu novináři byli považováni za zaměstnance státu. Museli tak prokázat árijský původ, a to více než jedno století dozadu.
K šíření ideologie také využíval rádio. Rozhlas měl velmi rád. Chtěl, aby byla přijímačem vybavena každá rodina. Kvůli tomu nařídil prodávat rádia doslova za hubičku. A do veřejných prostor instaloval reproduktory. Zahraniční stanice bylo samozřejmě zakázáno poslouchat. Stejně jako vysílání mezinárodních zpráv, což se trestalo smrtí.
Věrný až do konce
Jakmile začala situace pro nacistické Německo vypadat bledě, pokusil se Goebbels nejprve zvýšit morálku propagandistickou masáží. Pak ale přešel k mírnějšímu, skoro až poraženeckému tónu, kdy začal Hitlerovi radit, že by mohl začít přemýšlet o uzavření míru. To v něm ale zároveň vyvolalo vnitřní boj. Nebude si Vůdce myslet, že ho chce opustit? Aby dokázal pravý opak, zůstal s celou rodinou v Berlíně. To však znamenalo spálit veškeré osobní dokumenty.
Když Hitler oznámil, že zůstane v bunkru až do konce a pak si do hlavy vpálí kulku, Goebbels prohlásil, že udělá totéž. Ještě předtím ale stihl, coby nový říšský kancléř, poslat dopis s žádostí o příměří. Prvního května požádal zubaře Helmuta Kunze, aby podal jeho dětem morfium. Jakmile upadly do bezvědomí, rozdrtili jim v ústech kapsli s kyanidem, což ukončilo jejich životy. Se svou ženou se pak zastřelil na zahradě říšského kancléřství.
Zdroje informací:
Donartfilm.com: Goebbels
Warhistoryonline.com: 10 Facts - Joseph Goebbels, Hitler's Minister of Propaganda
Čsfd.cz: Goebbels - zajímavosti