Herec Karel Hlušička, mistr dabingu a hvězda takových klasik jako Třicet případů majora Zemana či Sanitka, to neměl v životě rozhodně lehké. Nejprve byl totálně nasazený, pak chránil vlast se zbraní v ruce. A aby toho nebylo málo, ještě se málem utopil. Ale ne vlastní vinou.
Karel Hlušička (25.8. 1924 - 10.11. 2016) byl český herec a rozhlasový režisér. V roce 2004 získal Cenu Františka Filipovského za celoživotní mistrovství v dabingu.
Školní léta ve znamení strachu
Na studium na gymnáziu vzpomínal herec vždy s hořkostí v hlase. Jednoho dne nepřišel do vyučování včas, neboť tramvaj číslo 16 v Resslově ulici zastavila střelba Němců. Zrovna se dobývali do kostela, kde byli schováni účastníci atentátu na Heydricha. Každý další den pak ve škole začínal hlášením "Dnes byli popraveni..."
Po střední škole měl namířeno na pražskou konzervatoř, kde ale bohužel nestihl nastoupit. Byl totiž totálně nasazený do továrny na letecké součástky. V květnu 1945 se ale vrátil domů a ihned se aktivně zapojil do Pražského povstání. V Podolí mu dali dokonce do ruky pušku. Zúčastnil se tak bojů u Vltavy v Modřanech. Jako zázrakem neschytal ani jednu kulku, byť okolo něj padal jeden spolubojovník za druhým.
Karel Hlušička měl namále i po válce
I tři roky po válce si byl jistý, že jde na smrt. Zrovna byl na brigádě v Chomutově, kde Němci pracovali na sklizni. Jednou v noci se ze stanice Malé Březno ozval příšerný řev. Když tam doběhl, zjistil od místních, že došlo k přepadení. Parta Němců, která to měla na svědomí, se pak běžela schovat na půdu jednoho domu. Nikdo ze čtyřiceti přihlížejících neměl odvahu je dostat ven.
A tak si Karel vzal koště, kterým otevřel poklop. Byl si jistý, že se poté ihned spustí střelba. Němcům se ale nějak podařilo dostat ven. Nečekalo na něho tak žádné nepříjemné překvapení. Přesto to patřilo mezi jeho nejhorší životní prožitky.
Skoro ho utopil
Jak již bylo uvedeno výše, Karel Hlušička se objevil, coby kasař Willy Kleiber, ve slavném seriálu Třicet případů majora Zemana. V čtvrté epizodě první série s názvem Rubínové kříže měl scénu s hercem Petrem Haničincem, který ho topil ve vaně. Jelikož díl režíroval Jiří Sequens, muselo být vše nejlépe "doopravdy". Točilo se dvakrát a Hlušička se pokaždé modlil, aby se mu do plic nedostala voda. Měl namále.
Aktivní zůstal až do konce života
Karel Hlušička měl dvě děti s ženou Marií. Druhou životní partnerkou se později stala primabalerína Libuše Králová. Domovem mu byl mlýn z doby renesance, který spolu s památkáři postupně renovoval. Poslední představení odehrál pouhý měsíc před smrtí na invalidním vozíku. Zemřel v listopadu roku 2016. Prohrál boj s rakovinou plic. Bylo mu 92 let.
Na film s Karlem Hlušičkou Příbuzenstvo se můžete podívat v neděli 21. dubna v 16:05 na ČT1.
Zdroje informací:
Wikipedia.org: Karel Hlušička
Super.cz: Kasař Willy Kleiber z Třiceti případů majora Zemana - Slavný kolega ho málem utopil
Ahaonline.cz: Herec Karel Hlušička - Za války bojoval se zbraní v ruce