V prosinci roku 1924 vtrhl na policejní stanici v Munsterbergu vyděšený Vincenz Oliver s obviněním, které se týkalo jednoho z nejváženějších občanů, a to sice Karla Denkeho. Prý se ho pokusil zabít. Policisté tomu uvěřili až poté, co to uviděli na vlastní oči. A nebyl to zrovna příjemný pohled.
Karl Denke se narodil ve vesnici v Dolním Slezsku, která je dnes známá jako Kalinowice Górne. Jeho rodiče vedli farmu, na které se Karlovi pracovat moc nechtělo. Byl tvrdohlavý a problematický. Jeho učitel si myslel, vzhledem ke špatným známkám, že je opožděný ve vývoji. Nakonec ho rodina vydědila. Bratr Adolf mu ale věnoval dost peněz na koupi domu, který si však pořídí daleko od rodné vesnice. A tak skončil v Munsterbergu. Kvůli dobrému, ne-li zbožnému způsobu života, mu začali lidé říkat otec Denke...
Záhadná sebevražda
Na konci první světové války přišel Karl kvůli inflaci o svůj dům. Nový majitel mu ale umožnil žít v přízemí. Aby nějak přežil, začal s podomním prodejem. Nabízel zeleninu, výrobky z kůže a občas maso.
Vincenz Oliver byl jedním z mnoha tuláků, kteří hledali v poválečném Německu nějakou možnost přivýdělku. Tak skončil v domě čtyřiašedesátiletého Karla, který ho požádal o napsání dopisu s vánočním přáním jeho bratrovi. Když mu začal otec Denke diktovat text notně okořeněný urážkami, smál se Oliver na celé kolo. Když se ale v jednom okamžiku otočil ke svému hostiteli, byla tvář milého starce pryč. Místo ní na něho hleděl šílenec s motykou v ruce. Naštěstí se dokázal ráně vyhnout. Ihned poté běžel na policii. Ti ale šli do Denkeho domu až druhý den ráno...Tou dobou byl Karl již nějakou dobu mrtev. Oběsil se.
Dům hrůzy
Znovu se policisté do jeho obydlí vydali na Štědrý den. Takové prožití svátků si ale jistě nepředstavovali. V jeho bytě našli napůl svlečené mužské torzo spolu s řeznickými nástroji. Kromě toho tam byla spousta kostí, zubů, zbytky oblečení a doklady totožnosti. V kuchyni bylo v hrncích uzené maso a na stěnách se sušily podvazky z lidské kůže a tkaničky z vlasů.
Byly objeveny také Denkeho poznámky. Obsahovaly seznam obětí. Po tomto odhalení vypukla v městečku panika. Nikoho nenapadlo, že likviduje, prodává, a dokonce sám konzumuje bezdomovce, tuláky a prostitutky. Počet obětí měl být okolo čtyřiceti. Místní řezníci se tak ocitli na pokraji krachu. Lidé si u nich raději nic nekupovali.
Zapomenutý vrah
Karl Denke byl pohřben v brzkých ranních hodinách v jednoduché rakvi na místním hřbitově. K jeho hrobu byla umístěna stráž. Policisté měli obavy, že by mohlo být jeho tělo ze msty znesvěceno. Velmi rychle se ale na něho zapomnělo. V Hannoveru totiž začal v té době řádit "řezník" Fritz Haarman nebo další šílenec Fritz Angerstein z Haigeru.
Pak přišla do Dolního Slezska druhá světová válka a němečtí obyvatelé se museli připravit na přesídlení. Znovu se tento případ objevil na veřejnosti až v osmdesátých letech, kdy byly na univerzitě ve Vratislavi objeveny diapozitivy obsahující snímky z děsivého vrahova domu a pohled na jeho tělo v rakvi.
Zdroje informací:
Wikipedia.org: Karl Denke
Twojahistoria.pl: Karl Denke – kanibal z Ziębic. Ciała ofiar peklował w domowej kuchni