Pro každého, kdo chce zůstat fit a v pohybu, je důležité mít klouby ve skvělé kondici. Občas se ale zdá, jako bychom dělali vše proto, aby nám klouby službu vypověděly – nadváha, jednostranná zátěž či revmatická onemocnění jsou obrovským strašákem.
O naše klouby se musíme jednoduše starat, dopřát jim kvalitní kloubní výživu. Jejím základem jsou glukosamin, chondroitin a kolagen. Glukosamin se přirozeně vyskytuje v lidském těle a slouží jako základní stavební složka kloubní chrupavky a jiných pojivových tkání – kostí, vazů a šlach. Chondroitin je jednou z hlavních složek mezibuněčné hmoty kloubních chrupavek a kolagen je základní stavební hmotou vazivové tkáně kloubů a šlach.
Dejte kloubům výživu
Další důležitou látkou je MSM – methylsulfonylmethan, jde o zdroj organicky vázané síry, která tvoří můstky vázající potřebné složky do struktury chrupavky. Vynechat nelze ani vitamin C, ten ovlivňuje tvorbu kolagenu pro správnou funkci kostí a chrupavek.
Normální stav kloubů podporuje dále i extrakt z Boswelie, mangan zase příznivě působí na pojivové tkáně a pomáhá udržet zdravé kosti. A zapomenout nesmíme na hyaluronan sodný. I ten je přirozeně zastoupen v organismu, například v chrupavce nebo v mezibuněčné kloubní hmotě.
Strava a pohyb
Základem pro dobře fungující a zdravé klouby je správná a vyvážená strava, k dispozici jsou naštěstí i komplexní kloubní preparáty, které obsahují důležité složky. Při potížích s klouby sáhněte po komplexních přípravcích na klouby, které obsahují látky tělu vlastní a tvoří hlavní složky chrupavky i mezibuněčné kloubní tekutiny.
Pokud se problémy s klouby ozvaly, do kondice je bude třeba vrátit i díky pravidelným kontrolám u lékaře, dodržování klidového režimu, chlazení a při zlepšení vybráním vhodné tělesné aktivity. Naopak s léky na bolest nakládejte opatrně, bez dohody s lékařem je doporučeno užívat jen krátkodobě.
A ještě k pohybu, ten je ke správnému fungování kloubů zcela zásadní. Zjednodušeně řečeno totiž právě při aktivitě chrupavka „nasává” tvořící se mezibuněčnou hmotu jako houba, a je tak lépe vyživována. Pohyb, jak je známo, také přispívá k udržení ideální hmotnosti, udržuje v kondici svaly a kosti, proto se mu věnujte, pokud možno pravidelně.
Nejlepším pohybem, kterým potěšíte své klouby, je plavání, chůze, jízda na kole, jóga nebo pilates. Vyhnout byste se měli takovým aktivitám, při kterých je tělo zatěžováno jednostranně, to je například tenis, squash, badminton či basketbal.
Co když přijde problém?
Jak ale vlastně funguje klub? Tvoří ho hlavice jedné kosti a kloubní jamka kosti druhé, kdy jsou obě uzavřeny do kloubního pouzdra. Chrupavka pokrývá kontaktní plochy kostí a kloub vytváří mezibuněčnou hmotu – synoviální tekutinu. Ta snižuje tření mezi chrupavkami a vyživuje je, čímž zajišťuje bezbolestný pohyb kloubu. Pohyb potom mají na svědomí šlachy a svaly upínající se ke kostem.
Problémy s klouby začneme pociťovat, když dojde k rozvoji zánětu a k postižení okolních měkkých tkání. V místech nejvyššího zatížení kloubu dochází při oslabení k postižení kloubní chrupavky, která se zdrsňuje, ztenčuje a postupně mizí, přičemž tělo nestačí narušená kolagenová vlákna chrupavky opravovat. Tím, jak ubývá mezibuněčná hmota, dochází k degenerativním změnám chrupavky, kloub ztrácí tvar, deformuje se a ztrácí svoji funkčnost.