Otevřete s Lifee.cz adventní bestiář a seznamte se s neobvyklými vánočními postavami z různých zemí. Zwarte Piet neboli Černý Petr je další asistent Mikuláše. Tentokrát toho z Holandska. Světci pomáhá rozdávat tamějším hodným dětem sladkosti a dárky. On sám není nijak zvlášť nebezpečný, ale na jeho postavě je zajímavá kontroverze, která je s ním v posledních letech spjatá.
Zobrazování podoby Zwarte Pieta neboli Černého Petra prošlo hned několika změnami. Ta úplně první z roku 1850 ho znázornila jako Maura s kudrnatými vlasy, červenou rtěnkou a v barevném renesančním oděvu.
Zwarte Piet baví děti a rozdává sladkosti
Černý Petr je nizozemským společníkem Mikuláše. Jeho úkolem je, na rozdíl od většiny vánočních stvoření, děti bavit a rozdávat jim různé sladkosti a ovoce. Zda dítko celý rok "sekalo latinu", zjišťuje tak, že sedí za komínem a pozoruje smrtelníky, kteří v domě žijí. Všechny zjištěné informace pak předává Mikulášovi, který mu pak schválí jeho výběr obdarovaných.
Kdybychom zabrouzdali do středověku, zjistili bychom, že původně měli světce doprovázet zkrocení démoni (odtud černá tvář spálená ohněm). Na počátku devatenáctého století byli ale zřejmě přepracováni do podoby Maurů, kteří se stali Mikulášovými sluhy. Někteří historikové ale věří také tomu, že to může mít spojitost s rituály zimního slunovratu, na nichž se také objevovali lidé s černým obličejem.
Protesty proti rasismu ve 21. století
V polovině devatenáctého století byl Zwarte Piet poprvé zobrazen jako černoch. A to prakticky vydrželo až do toho jednadvacátého. Pak v roce 2010 započaly v Nizozemsku protesty, často násilné, kde se střetli zastánci tradic a vyznavači revidované verze Černého Petra, kdy je jeho tvář buď bílá, nebo zlatá.
Holandské školy a podniky (zejména obchody) na napjatou situaci reagovaly tak, že buď změnily jeho líčení i oblečení, nebo ho zcela vyřadily coby součást průvodů, vystoupení anebo jako dekoraci ve vánočních výlohách. Podobně se zachovaly i televizní stanice. Nickelodeon využil pro ztvárnění Petra rasově smíšenou skupinu herců, RTL zas raději použila místo černé barvy saze.
Černý Petr neunikl ani pozornosti globálních celebrit
Kromě protestů v Nizozemsku se vůči tradici s Černým Petrem začaly vyjadřovat i zahraniční celebrity. Britský komik a aktivista Russell Brand tento zvyk nazval "kocovinou, jež v Holandsku přetrvává ještě od koloniálních dob". Kim Kardashian zase označila Zwarte Pieta za "znepokojujicího". Tento tweet, nyní již na síti X, si v roce 2019 mohlo přečíst jejích 62 milionů fanoušků. A pozadu nezůstalo dokonce ani OSN. Nizozemsku tato organizace vytkla, že Černý Petr je někdy zobrazován způsobem, který odráží negativní stereotypy o lidech afrického původu.
Jaký bude nakonec Petrův osud, se ještě uvidí. Z průzkumu z roku 2023, který provedla společnost EenVandaag, vyplývá, že jeho tradiční vzhled stále ještě podporuje 55 % dotázaných.
Zdroje informací:
Wikipedia.org: Zwarte Piet
Kniha Vánoční bestiář, Benni Bodker a John Kenn Mortensen, Argo 2019