Kdyby ještě žila "malá velká" a věčně naštvaná režisérka Věra Chytilová, bylo by jí 2. února 2024 krásných pětadevadesát let. A jelikož v neděli vysílá ČT2 její nezapomenutelný film Faunovo velmi pozdní odpoledne s Leošem Suchařípou v hlavní roli, pojďme se spolu podívat na zajímavé okolnosti spojené se vznikem tohoto snímku.
Věra Chytilová byla česká filmová režisérka a pedagožka Filmové a televizmí fakulty Akademie múzických umění v Praze. Odborníci na kinematografii ji vždy řadili do nové vlny, kde se dokázala prosadit v silné mužské konkurenci. V roce 2000 získala Českého lva za dlouholetý umělecký přínos.
Když stáří začne obdivovat mládí
Celý příběh Faunova velmi pozdního odpoledne pojednává o tom, jak v jednu chvíli svého života začne starý člověk toužit po mládí. V případě mužského pokolení se to projevuje různým, mnohdy až groteskním, dvořením se značně mladším milenkám. Na jednu stranu má takový člověk svůj zažitý standard, třeba i nashromážděný majetek a finance, které buď střádá pro své děti či vnuky, nebo je investuje do věcí, které patří mezi jeho koníčky. Na druhou stranu ale pokukuje po takzvaném mladém masíčku, kdy si snad chce ještě dokázat svou životaschopnost.
Scénář k filmu vznikl dle stejnojmenné povídky Jiřího Brdečky, který měl sám ambice své dílo převést na stříbrné plátno. K realizaci však došlo až na počátku osmdesátých let, kdy se filmového zpracování ujala režisérka Věra Chytilová a její dlouholetá spolupracovnice, scenáristka a výtvarnice Ester Krumbachová. Děj je však trošku poupraven. Pak Kobliha alias Faust si začne, oproti originálu, hned s několika dívkami.
Neodolatelný svůdce ztrácející sebejistotu
Ač se hlavní hrdina považuje za neodolatelného svůdce, tváří v tvář s mladou generací ztrácí pevnou půdu pod nohama. Stále častěji vnímá mezigenerační rozdíly, ať již v mluvě, názorech nebo chování. A tak začíná panikařit, protože se obává toho, že ve svém životě toho stihne již jen velmi málo. To režisérka Chytilová umocnila záběry vadnoucích rostlin, tlejícího listí a rychle plujících mračen.
Mladé dívky jsou naopak velmi výstřední, hlavně co se týká oblečení, které navrhla dcera Věry Chytilové, Tereza Kučerová, jenž si zahrála i jednu z rozverných mladic.
Životní role, nebo peklo?
Původně o roli Fauna usiloval Miloš Kopecký, kterému by tato postava jistě náramně sedla. Bránil tomu ale jeden důvod. Prý by byl až moc předvídatelný, právě z toho důvodu, že byl Faun pro něho jako ušitý. A tak dostal šanci herec, překladatel a dramaturg Leoš Suchařípa. Kopecký se ale samozřejmě urazil.
Tam ho ale čekalo velké peklo. Věra Chytilová si totiž myslela, že když se bude k hercům chovat hrubě, vynervuje je do té míry, že z nich dostane ty nejlepší, a hlavně nehrané emoce. Leoš Suchařípa se ale s tímto přístupem vyrovnal po svém. Každé ráno si měl zobnout prášky na uklidnění. Pak mu už bylo úplně jedno, že na něho Chytilová řve. Nedokázalo ho nic rozhodit.
Na film Faunovo velmi pozdní odpoledne se můžete podívat v neděli 4. 2. 2024 ve 21.35 hod na ČT2.
Zdroje informací:
Wikipedia.org: Věra Chytilová
Filmovýpřehled.cz: Faunovo velmi pozdní odpoledne
Čsfd.cz: Faunovo velmi pozdní odpoledne