Letošní ročník Matějské pouti se pyšní úctyhodným pořadovým číslem 430. To také napovídá, že její historie sahá až do šestnáctého století. Jak vypadala ve svých počátcích? Fungovala i během války? A jaká legendární atrakce se sem letos vrátí?
Matějská je jarní zábavní akce provozovaná v areálu Výstaviště Praha. Letos startuje 22. února a končí 13. dubna 2025. Nabídne stovky domácích i zahraničních atrakcí. Mezi nejoblíbenější patří trojpatrový strašidelný zámek, dům smíchu a řetízkový kolotoč vysoký osmdesát metrů. Nebudou chybět ani stánky s rychlým občerstvením.
Matějská pouť byla původně církevní záležitostí
Nejstarší zmínka o pouti, kterou lze nalézt v Národní knihovně, se datuje do roku 1595. Matějská pouť se tehdy odehrávala v okolí kostelíka zasvěceného světci, jehož jméno pouť nese, v oblasti Hanspaulky. Význam slova pouť úzce souvisí s církevními slavnostmi, kdy věřící putovali, mnohdy z opravdu vzdálených míst, na místo konání pouti, kde si mohli zakoupit, v rámci jarmarku, různé potřeby, věci na modlení a suvenýry.
Postupem času a také s tím, jak se měnilo nastavení společnosti, přibyly na těchto místech i atrakce s ryze "světským" účelem. Ty se pak pomalu osamostatnily. Do současné podoby se začala pouť měnit ve třicátých letech dvacátého století. Nutno dodat, že jde o téměř nepřerušovanou akci. Větší výpadek byl zaznamenán pouze v pobělohorské době. Svůj podíl na tom má i skutečnost, že jde o první jarní pouť "v širším evropském regionu", jak uvedla pro Pražský deník mluvčí Matějské pouti Eva Kočková.
Matějská za druhé světové války
S Matějskou poutí to vypadalo bledě i za druhé světové války. Zastavila se na dobu dvou let 1944 a 1945, kdy Němci vyhlásili takzvanou totální válku. Veškeré úsilí obyvatelstva mělo být korigováno do aktivity, jenž měla dopomoci Třetí říši zvítězit. Na zábavu a kulturu tak nezbyl čas. Naposledy Matějská "stávkovala" v roce 2021. To zase konání zhatil koronavirus.
Návrat legendy
Lidé tak dlouho volali po jejím návratu, až se jim to letos splní. Po sedmi letech se na Matějskou vrací legendární horská dráha s názvem Cyklon. Ta byla provozována na Výstavišti v období mezi lety 1975 až 2018. Šlo o jedinou stálou ocelovou horskou dráhu v České republice. Na výšku měřila třináct metrů a dosahovala rychlosti šestačtyřicet kilometrů za hodinu. Na délku měla čtyři sta čtyřicet metrů a na jednu jízdu, trvající zhruba dvě minuty, pojmula celkem osm lidí.
Na trh uvedla v roce 1963 atrakci italská společnost S.D.C. Do Prahy byla převezena o deset let později. Po odstavení v květnu 2018 došlo k rekonstrukci v obci Chotouchov. Zkušební jízdy pak proběhly v září minulého roku.
Podívejte se v naší galerii na historické i současné fotky slavné Matějské pouti.
Zdroje informací:
Kudyznudy.cz: Matějská pouť 2025 v Praze
Pražskýdeník.cz: Historie Matějské. V Praze se koná už stovky let, na Výstavišti slaví šedesátku
Idnes.cz: Matějskou pouť zrušila jen válka, teď v akci brání covid
Wikipedia.org: Cyklon (horská dráha)