Meteoroložka Dagmar Honsová radí, jak využít změny počasí a sluneční světlo ve svůj prospěch

Meteoroložka Dagmar Honsová
Zdroj: Se souhlasem TV Nova
Meteoroložka Dagmar Honsová navštívila talkshow Na kafeečko.S meteoroložkou Dagmar Honsovou si povídala redaktorka Lifee Veronika Nováková.Televizní rosničku Dagmar Honsovou aktuálně vídáme na televizi Nova.Podle Dagmar Honsové se nedá spoléhat na české pranostiky.+ 16 fotek+ 17 fotek

Meteoroložka Dagmar Honsová vysvětluje v rozhovoru pro magazín Lifee.cz, jaké dopady má na naše zdraví konkrétní typ počasí, a jak zabránit tomu, aby nás ovlivňoval vysoký nebo nízký tlak. Jak o sebe pečovat, pokud jsme na tlak citliví a je před námi perný pracovní den? A kdy se podle meteoroložky konečně dočkáme typicky jarního počasí?

Veronika Nováková
Veronika Nováková 26. 03. 2025 09:00

Meteoroložka Dagmar Honsová (45) před pár dny zveřejnila na své Instagramu aktuální předpověď počasí pro nadcházející jaro. Zima se podle ní ještě chvíli zdrží.Podle výhledu počasí to vypadá, že se k nám jarní stabilní a slunečné počasí vrátí až během prvního dubnového víkendu,“ vzkazuje populární televizní rosnička.

V talkshow LifeeTalk odhalila, jaká část meteorologie ji osobně nejvíce fascinuje. Mým oborem je takzvaná biometeorologie, což jsou jednotlivé dynamické procesy v atmosféře přenesené do našich každodenních životů,“ říká Dagmar. Co to v praxi znamená? „Jak se cítíme, jakou máme pracovní koncentraci, jakou máme chuť k jídlu nebo jak dlouho máme venčit naše čtyřnohé mazlíčky,“ vysvětila meteoroložka Honsová.

Doporučené video: Meteoroložka Dagmar Honsová v talkshow LifeeTalk

Jak počasí ovlivňuje naše zdraví

Každý z nás to jistě zažil - probudíme se s pocitem, že se nám nechce do práce, jsme unavení, a ani káva nepomáhá. Dagmar Honsová v tom má jasno: „Působí na nás tlak vzduchu, který se na území České republiky velmi často mění. Kolikrát si říkáme: Dnes se výrazně ochladilo. Ale z toho meteorologického hlediska má na nás v tu chvíli největší dopad změna tlaku vzduchu,“ vysvětluje, co se s naším tělem skutečně děje. A mnozí z nás to cítí mnohem intenzivněji. „Je pravda, že změnami tlaku vzduchu, ať už jeho růstem, nebo poklesem, nejvíce trpí meteosenzitivní jedinci, kteří mají nízký krevní tlak a doléhají na ně tyto časté změny.“

Vysoký a nízký tlak napraví světlo

S oborem biometeorologie je spojena také takzvaná meteopatie, což je obor, který se zabývá vlivem počasí na naše zdravotní potíže a na to, jak se cítíme. Podle Dagmar Honsové lékaři nejčastěji uvádějí, že člověk by měl být v první řadě optimista, tedy v dobré fyzické a psychické pohodě. „I ve dnech, kdy se necítíme dobře a počasí s námi čachruje, bychom měli alespoň hodinu nebo hodinu a půl strávit venku na čerstvém vzduchu. Rozhodně bychom měli dodržovat pitný režim, nepít alkohol a co nejvíce se zdržovat pod denním slunečním světlem,“ připomíná zásady, díky kterým se budeme cítit lépe. „Pokud jsou zatažené šedivé dny, tak je ideální si třeba v poledne rozsvítit a být alespoň pod tím umělým světlem. Dobré je také doplňovat vitaminy, z pohledu počasí je ideální vitamin D.“

Obecně zkrátka meteoroložka doporučuje provádět aktivity, které děláme rádi.Lidé, kteří jsou meteosenzitivní, už dobře ví, jaký charakter počasí na ně hůře působí, takže zkoumají předpovědi počasí a vědí – zítra se bude něco dít, protože tlaková tendence hlásí pokles, a to znamená, že si udělám volnější režim,“ chválí všechny, kteří s její předpovědí počasí umí takto pracovat.

Na fotografie meteoroložky Dagmar Honsové se můžete podívat v naší fotogalerii.

Související články

Další články