Mezinárodní den komárů: Kvalitu krve nepoznají, zato je přitahuje pot a oxid uhličitý, který vycítí na desetimetrovou vzdálenost

Mezinárodní den komárů: Kvalitu krve nepoznají, zato je přitahuje pot a oxid uhličitý, který vycítí na desetimetrovou vzdálenost
Zdroj: Pixabay

Svůj "den" má v dnešní době prakticky kdekdo a kdeco. I třeba takový otravný, a často i nebezpečný, hmyz jako je komár. Když se podívate do kalendáře, zjistíte, že 20. srpna je Mezinárodní den komárů. Byl založen k uctění památky Dr. Ronalda Rosse, který objevil malárii. To však není jediná nemoc, kterou komáři přenáší. A jaké další zajímavosti se s tímto krvesajícím stvořením pojí?

Kamil Šivák
Kamil Šivák 19. 08. 2023 11:00

Komárovití patří do čeledi dvoukřídlého hmyzu. Krev sají výhradně samičky. Ty jsou ale také přenašečky závažných onemocnění, která ročně připraví o život miliony lidí. Jednotlivé druhy (asi 3 000) se od sebe liší velikostí, ale jen výjimečně překročí hranici 16mm.

Není to jen o malárii

Když se řekne komár, nejčastěji se nám, kromě příšerně svědivé boule, vybaví malárie. Není to však jediná nemoc, kterou komáří samičky přenáší. Beze srandy se dá říci, že komár je sice malá, ale dokonale vraždící mašina. Posuďte sami.

Žlutá zimnice je nebezpečné krvácivé a horečnaté onemocnění, jenž se vyskytuje zejména v Africe a Jižní Americe. Přízvisko žlutá se odvíjí od žloutenkového příznaku, který se objevuje u některých nakažených lidí. Existují dva typy této nemoci. Městská, zde je řetězec nákazy následující - z nemocného člověka se prostřednictvím komára přenáší vir na zdravého jedince. V džunglové formě je na začátku komár, pak opice a nakonec člověk. Od roku 2016 existuje vylepšená verze vakcíny, jenž poskytuje celoživotní imunitu.

Virus Zika mají na svědomí komáři egyptští. Kromě vysoké teploty trápí nemocného bolest hlavy a kloubů. Dochází také k vyrážce. Největší riziko představuje virus pro těhotné ženy. Plod může být poté postižen mikrocefalií (zakrnění či předčasné ukončení růstu mozku a celé hlavy). 

Horečka dengue je hlavně o bolesti. Lidem pak připadá, že se jim v těle lámou kosti. A konečně děsivá chikungunya. Těla postižených se kroutí do bolestivých poloh. Tento stav trvá sedm až deset dní.

Jak být pro komáry neviditelný

Také byste chtěli být pro žíznivé komáří samičky nejlépe neviditelní? Možná na to existuje způsob. Dle studií je přitahuje oxid uhličitý, kterého více produkujeme, když jsme zadýchaní. To nás pak může komáří sosák "vyčenichat" až na vzdálenost deseti metrů. Zejména v parných letních dnech bychom se neměli vystavovat přílišné aktivitě a raději klidně dýchat. Přívětivý není ani pot, ten je také velmi přitahuje.

Na místě je také zdravý životní styl. Ten pomůže snížit v těle kyselinu mléčnou, močovou a amoniak. Pokud máte těchto kyselin v těle příliš, vysíláte jim tím signál, aby si na nás pochutnali. A pokud si myslíte, že máte "asi dobrou krev", není tomu tak. Molekulární biolog L. J. Zwiebel tvrdí, že komáři neumí rozeznat kvalitu krve. Jednoduše jdou po aktivnějších lidech, kteří se více potí.

Splynout s okolím

Již tedy víme, že bychom měli dýchat normálně a příliš se nepotit. K tomu bychom se měli také naučit umění kamufláže. Splynout s okolím. Když se budete pohybovat v místech s velkým výskytem komárů, nechte doma oblečení křiklavých barev. Vynechte úsvit a soumrak, v té době jsou nejaktivnější. No a to celé můžete završit vhodným repelentem.

Zdroje informací:
Wikipedia.org: Komárovití
Energieživota.cz: Proč komáři koušou více a jiného méně?

Vítejte na návštěvě u manželů Saudkových: Tajuplná vila skrývá nespočet geniálních fotografií, obrazy nahých žen i divokou zahradu

Vítejte na návštěvě u manželů Saudkových: Tajuplná vila skrývá nespočet geniálních fotografií, obrazy nahých žen i divokou zahradu

Související články

Další články