Když se řekne Ilja Prachař, každý si hned vybaví zapšklého statkáře Trautenberka, který byl skutečným mistrem ve vykořisťování. Hlava herecké rodiny Prachařů ale nakonec litovala, že tuto roli vůbec vzala. Proč? A jakou vzácnost před svou smrtí odkázal svému synovi Davidovi?
Ilja Prachař (30. 4. 1924 až 10. 8. 2005) byl český herec, dramatik a dabér. Během svého života získal titul zasloužilý umělec a Cenu Františka Filipovského za celoživotní mistrovství v dabingu. Byl také velkým příznivcem Slavie. Sedm let stál dokonce v čele sdružení Odboru přátel Slavie.
Trautenberka neměl rád
Ač ho zahrál přímo mistrovsky, nakonec Ilja Prachař na Trautenberka zanevřel. Jednak mu vadilo, že když byl na chalupě, chodili se na něho dívat jako na živý exponát rodiče s dětmi, aby jim ukázali jak vypadá nerudný hospodář v civilu. Není tak divu, že mu po čase ujely nervy a začal je posílat do zadní části těla.
Také měl obavy z toho, že až umře, bude se psát jenom o Krkonošských pohádkách. Přitom jsme ho mohli vidět také ve filmech Král Šumavy, Spalovač mrtvol, Všichni dobří rodáci, Světáci či Kladivo na čarodějnice. V televizi to pak byli třeba Chalupáři anebo Slovácko sa nesúdí.
Ale jaký byl v soukromí? Neměl přece jenom něco v povaze z "nenáviděné" postavy? "Táta byl trochu jako Trautenberk," zavzpomínal v pořadu Idnes Rozstřel David Prachař. "Matka byla hodně rozdavačná, takže když přišla návštěva a máma zavařila třeba okurky, tak je vždycky rozjařeně darovala a na tátovi bylo vidět, že není úplně šťastný, že ty okurky někomu věnuje, když s tím měla tolik práce. Určité sedlácké kořeny v něm byly."
Vstup do strany
Ilja Prachař byl členem KSČ do roku 1968. Pak se do ní vrátil až v osmdesátém třetím roce. Dle Davida byl otec realista, nikoli idealista, veděl tak, co všechno má režim na svědomí. Dokonce se stýkal s Vlastou Chramostovou, což dokazovalo, že motivem jeho opětovného vstupu nebyla politika. Ve skutečnosti mu prý záleželo na tom, aby získal ocenění zasloužilý umělec, jenomže v tomto případě se bralo v potaz, kdo ve straně je a kdo ne.
K vaření přivedla Ilju Prachaře těžká nemoc
Vařit se oblíbený herec naučil až kvůli těžké žloutence, kterou si přivezl z Bulharska. Nemohl kvůli tomu pracovat dva roky. Čekala ho dieta i pobyt v nemocnici. Když ho propustili do domácího ošetření, nudil se a tak začal zkoušet vařit. "Když třeba udělal ptáčky, nandal si hned tři. Měl je rád. Nám dal po jednom a mamince nic, už nezbylo. Sestra pak plakala, že na ni nemyslí," řekl se smíchem David Prachař.
Vzácný artefakt
Herectví se musel Ilja Prachař vzdát po mrtvici a zjištění nádoru na čele. Během operace došlo k selhání orgánů, čtyři dny pak na ARU bojoval o život. Jakmile se trošku zotavil, začal se věnovat svému oblíbenému dabingu. I kdyby mohl, k herectví by se nevrátil. Jak sám podotkl, v jeho věku je již rozumné skončit, a to by si měli uvědomit i někteří jeho kolegové.
Poslední dny trávil ve vinohradské nemocnici. Jeho poslední slova byla určená manželce Janě: "Jsou tu moc hezký sestřičky, tak jdi domů a neměj o mě strach." O pár hodin později zemřel. Svému synovi Davidovi stihl ještě před smrti odkázat předmět, který byl pro něho nesmírně vzácný. "Byla to mosazná úchytka od manželovy toaletky z vinohradského divadla. Vlastnoručně si ji odšrouboval, když divadlo kvůli nemoci po 35 letech opouštěl," dodala jeho žena pro Blesk.cz.
Na film Jak se zranit ve službě s Iljou Prachařem se můžete podívat v sobotu 8. června na ČT1.
Zdroje informací:
Wikipedia.org: Ilja Prachař
Idnes.cz: Byl táta jako Trauntenberk? V něčem ano, vzpomíná David Prachař
Žena.aktuálně.cz: Nesnášel Trauntenberka a litoval členství v KSČ. Ilja Prachař by se dožil 100 let
Blesk.cz: 18 let od smrti Ilji Prachaře - Majetek rozdělil. Speciální relikvii zdědil syn David